Nowe rozporządzenie w sprawie zakładów aktywności zawodowej obowiązujące od
11 stycznia 2008 r. zmienia kilka obszarów ich funkcjonowania. Temat obszernie przedstawia Rzeczpospolita z 13 lutego 2008 r. W artykule czytamy: ZAKŁADY AKTYWNOŚCI ZAWODOWEJ TAKŻE DLA OSÓB Z UMIARKOWANĄ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
Ustalając wskaźnik zatrudnienia wymagany od zakładów aktywności zawodowej, uwzględniamy osoby o umiarkowanej niepełnosprawności cierpiące na autyzm, upośledzenie umysłowe lub z chorobą psychiczną.
Wskaźnik zatrudnienia liczymy inaczej
Obydwie kategorie niepełnosprawnych muszą razem obejmować minimum 70 proc. pracowników zaz, ale osoby z umiarkowaną niepełnosprawnością nie mogą przekroczyć 35 proc. ogółu. Wcześniej stosunek niepełnosprawnych do innych pracowników kształtował się inaczej i wynosił: 2,5 :1 – w zaz prowadzących działalność wytwórczą, 3:1 – w usługach, d 2,75 :1 – w działalności wytwórczej i usługowej.
Roszady w terminach
Prowadzący zaz muszą baczniej pilnować wiążących ich terminów. Konkretną kwotę dofinansowania ich działalności w następnym roku ustalają z marszałkiem województwa do końca listopada poprzedniego roku. Strony czynią to, sporządzając aneks do umowy o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kosztów utworzenia i działania zaz.
Nowe rozporządzenie poszerzyło katalog wydawania środków przeznaczonych na dzialalność zaz o kolejne pozycje:
- wynagrodzenia osób z umiarkowaną niepełnosprawnością do wysokości 100 proc. minimalnego wynagrodzenia, proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy określonego w angażu (z uwzględnieniem, że osobom takim wolno pracować maksymalnie siedem godzin dziennie),
- dodatkowe wynagrodzenia roczne, odprawy emerytalne i pośmiertne oraz nagrody jubileuszowe,
- wymiana zamortyzowanych maszyn, urządzeń i wyposażenia niezbędnych do prowadzenia produkcji lub świadczenia usług,
- wymiana maszyn i urządzeń w związku ze zmianą profilu działalności zakładu,
- inne wydatki niezbędne do realizacji rehabilitacji, obsługi i prowadzenia działalności gospodarczej.
Zarobione przez siebie pieniądze zaz może jeszcze przeznaczać na:
- nagrody i premie dla niepełnosprawnych,
- naprawę maszyn i urządzeń oraz konieczną wymianę części, wynikającą z prawidłowej eksploatacji maszyn i urządzeń niezbędnych do prowadzenia produkcji lub świadczenia usług.
Więcej w Rzeczpospolitej z 13 lutego 2008 r.