Gazeta Prawna z 14 lutego 2008 r. publikuje obszerny materiał dotyczący rocznego rozliczenia emerytów i rencistów z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. W artykule czytamy:

DO KOŃCA LUTEGO 2008 R. PRACUJĄCY EMERYCI I RENCIŚCI MUSZĄ ROZLICZYĆ SIĘ Z ZUS

Emeryci i renciści muszą do końca lutego 2008 r. poinformować ZUS o wysokości przychodu osiągniętego w całym 2007roku. W tym celu mają obowiązek przedstawić zaświadczenie od swojego płatnika składek, albo oświadczenie, jeśli sami są płatnikami. Na tej podstawie dokonane zostanie rozliczenie według wariantu najkorzystniejszego dla dorabiającego do emerytury lub renty.

Osoby uprawnione do emerytur i rent mogą pracować zarobkowo, ale obowiązują je określone limity przychodów, których przekroczenie ma wpływ na wysokość wypłacanego przez ZUS świadczenia – może spowodować ich zawieszenie albo zmniejszenie. Tak zwane progi zarobkowe albo kwoty graniczne zmieniane są co kwartał na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS.

Dodatkowe przychody emeryta lub rencisty

Na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty wpływa osiąganie przychodu z tytułu wykonywania działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Za działalność podlegającą obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym uważa się zatrudnienie, służbę lub inną pracę zarobkową albo prowadzenie pozarolniczej działalności. Jest to w szczególności:

  • praca wykonywana w ramach stosunku pracy,
  • praca nakładcza,
  • praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia i umowy agencyjnej oraz współpraca przy wykonywaniu jednej z tych umów.
  • praca wykonywana w ramach umowy o świadczenie usług (innej niż umowa zlecenia lub agencyjna), do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz współpraca przy wykonywaniu tej umowy,
  • praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia, agencyjnej, innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego stosuje się przepisy o zleceniu, umów;/ o dzieło – jeżeli umowę taką emeryt lub rencista zawarł z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy (zawartej z innym podmiotem) wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
  • prowadzenie pozarolniczej działalności (w tym działalności gospodarczej) oraz współpraca przy jej wykonywaniu,
  • praca wykonywana w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych,
  • odpłatne świadczenie pracy, na podstawie skierowania do pracy, w czasie kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania oraz
  • pobieranie stypendium sportowego.

Zawieszenie czy zmniejszenie

Zawieszenie emerytury lub renty następuje wówczas, gdy świadczeniobiorca osiąga przychód przekraczający 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS (patrz tabela). Natomiast świadczenie podlega zmniejszeniu wówczas, gdy osiągany przychód przekracza 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez prezesa GUS. Zmniejszenie świadczenia powinno być równe kwocie przekroczenia tego progu zarobkowego, ale nie wyższe niż maksymalna kwota zmniejszenia ustalona dla emerytury lub renty w danym okresie.

Powiadomienie ZUS o przychodzie

Fakt podjęcia działalności zarobkowej, z tytułu której przychód wpływa na zawieszenie lub zmniejszenie emerytury bądź renty, należy niezwłocznie zgłosić do jednostki ZUS wypłacającej świadczenie. Emeryt lub rencista powinien wypełnić specjalnie do tego przeznaczony druk ZUS Rw-73. W oświadczeniu tym powinien zaznaczyć tytuł (tytuły) osiągania przychodu, a także wskazać, czy będzie on powodował zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia, czy też nie spowoduje takich skutków.

Dorabiać bez ograniczeń

Pierwszą grupą osób, która może dorabiać bez ograniczeń, są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, bez względu na to, jakie świadczenie aktualnie pobierają. Kluczową kwestią jest bowiem ustalenie prawa do emerytury i ukończenie wspomnianego wieku. Świadczenie w pełnej wysokości, bez względu na wysokość osiąganego przychodu, przysługuje takim osobom od miesiąca, w którym osiągnęli wiek 60 albo 65 lat. Z obowiązku dostarczenia zaświadczenia lub oświadczenia o wysokości przychodu za 2007 rok zwolnione są zatem osoby, które przed 1 stycznia 2007 r. miały ustalone prawo do emerytury oraz przed tą datą ukończyły powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn lub też wiek ten ukończyły wprawdzie i nabyły prawo do emerytury już w 2007 roku, ale przed podjęciem działalności zarobkowej.

Więcej w Gazecie Prawnej z 14 lutego 2008 r.