Wcześniejsza emerytura kobiet

Gazeta Wyborcza , autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

lut 19, 2008

Gazeta Wyborcza z 19 lutego 2008 r. dosyć szeroko przedstawia najtrudniejsze zagadnienia związane z wcześniejszymi emeryturami kobiet. W artykule czytamy m.in.:

WCZEŚNIEJSZA EMERYTURA KOBIET

Tylko do końca roku Polki mogą przechodzić na wcześniejszą emeryturę. Ile muszą mieć lat, jaki staż pracy, jakie dodatkowe warunki muszą spełnić i czy warto czekać ze złożeniem wniosku?

Wcześniejsze emerytury obowiązują do końca roku (od 2009 r. mają zastąpić je mniej korzystne pomostówki). W dzisiejszym informatorze odpowiadamy na najczęstsze pytania czytelniczek. Sprawdź, czy i ty masz szansę na wcześniejszą emeryturę (o wcześniejszych emeryturach dla panów pisaliśmy w Gazecie” wczoraj – informator znajdziesz na www.gazetawyborcza.pl).

Urodziłam się w 1948 r. 60 lat skończę pod koniec roku. Czy mogę przejść na wcześniejszą emeryturę już teraz?

Kobiety urodzone przed 1 stycznia 1949 r., a więc także pani, mogą przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli udokumentują minimum 30 lat pracy (lub 20 lat przy orzeczonej całkowitej niezdolności do pracy) i są pracownikami.

Dodatkowe warunki: bezpośrednio przed złożeniem wniosku o wcześniejszą emeryturę trzeba mieć tzw. ubezpieczenie pracownicze (opłaca je pracodawca każdemu zatrudnionemu na umowę o pracę, wielkość etatu nie ma znaczenia); w ciągu dwóch lat przed złożeniem wniosku trzeba być zatrudnionym co najmniej przez pół roku na podstawie umowy o pracę (wymiar etatu nie ma znaczenia, umowa-zlecenie i inne umowy się nie liczą). Tego warunku nie trzeba spełniać, jeśli w dniu zgłoszenia wniosku było się na rencie. Ważne jest tylko to, by przed rentą mieć etat i odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne.

I jeszcze jedna ważna uwaga – by przejść na wcześniejszą emeryturę, trzeba wystąpić o rozwiązanie dotychczasowej umowy o pracę.

Urodziłam się w 1953 r. Czy należy mi się wcześniejsza emerytura?

Panie urodzone między 1 stycznia 1949 a 31 grudnia 1968 r. mają dwa sposoby by przejść na wcześniejszą emeryturę.

Pierwszy sposób to specjalny przepis tylko dla kobiet. Tak więc Polka musi ukończyć 55 lat, mieć minimum 30 lat pracy (20 lat przy orzeczonej niezdolności) oraz mieć co najmniej półroczny okres zatrudnienia w ciągu ostatnich 24 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Warunki wiekowe i stażowe trzeba spełnić do 31 grudnia2008 r.

Nie można też należeć do otwartego funduszu emerytalnego (OFE).

Ważne! Jeśli już spełniasz powyższe warunki, ale chcesz nadal pracować, nie musisz się wcale zwalniać. Na wcześniejszą emeryturę możesz przejść w kolejnych latach – byleby przed skończeniem 60 lat (wtedy przysługuje ci bowiem ustawowa, a nie wcześniejsza emerytura). Drugi sposób to praca w warunkach szczególnych lub w szczególnym charakterze. Wykonują ją m.in. artyści i nauczyciele. Chcąc przejść z tego przepisu na wcześniejszą emeryturę, musisz po pierwsze, odnaleźć swój zawód na obowiązującej liście zawodów uprawniających do przejścia na wcześniejszą emeryturę (patrz: rozporządzenie Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r., DzU nr 8, poz. 43 ze zm., oraz na stronie www.gazeta.pl/pieniadze – do
wyszukiwarki wpisz szczególne zawody”). W rozporządzeniu są dwa wykazy
zawodów: A i B.


ZŁOŻYĆ WNIOSEK TERAZ CZY POCZEKAĆ DO MARCA

Z wnioskiem o emeryturę warto poczekać i nie składać go w lutym. Dlaczego Bo od marca dzięki waloryzacji kwota bazowa wzrośnie o 215,45 zł (zamiast 2059,92 będzie 2275,37 zł). A to oznacza, że emeryci, którzy wniosek złożą w marcu, zyskają. Kwota bazowa ma bowiem duży wpływ na
wysokość emerytury – m.in. przy obliczaniu tzw. części socjalnej (to 24 proc. kwoty bazowej). Ale z drugiej strony trzeba pamiętać, że emerytury przyznane w marcu nie będą waloryzowane tak jak świadczenia przyznane wcześniej.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 19 lutego 2008 r.