Poświadczanie zarobków emerytów i rencistów

Rzeczpospolita , autor: Renata Majewska , oprac.: GR

lut 24, 2008


Rzeczpospolita z 22 lutego 2008 r. pisze o obowiązkach pracodawców związanych z przekazaniem do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych informacji o dochodach uzyskiwanych przez zatrudnionych emerytach i rencistach. W artykule czytamy m.in.: 

POŚWIADCZ ZAROBKI EMERYTA I RENCISTY

Jeśli masz wśród załogi emerytów lub rencistów, do końca lutego musisz przekazać informację o przychodach wypłaconych takim pracownikom w 2007 roku. Na tej podstawie ZUS sprawdzi, czy nie przekroczyli oni limitów zarobkowych

Podobne zawiadomienia muszą też dostarczyć ZUS sami zainteresowani oraz urzędy skarbowe. Zasadniczo emeryci i renciści mogą osiągać dodatkowe przychody w granicach dwóch progów: 70 i 130 proc. przeciętnej płacy. Dla przykładu od 1 grudnia 2007 r. owe 70 proc. to 1892,40 zł miesięcznie, a 130 proc. – 3514,50 zł. Zainteresowany ma prawo pobierać do 70 proc. tego wynagrodzenia włącznie bez groźby utraty świadczenia Wyższy przychód, ale nieprzekraczający 13 proc. średniej pensji, powoduje obniżenie emerytury lub renty najwyżej o maksymalną kwotę zmniejszenia. Zarobki powyżej 130 proc. wynagrodzenia skutkują zawieszeniem wypłaty świadczenia.

Obowiązki w trakcie roku

Przychody emerytów i rencistów można rozliczać miesięcznie lub w skali całego roku. Zaczyna się od tego, że każdy zainteresowany ma obowiązek niezwłocznego powiadomienia ZUS o podjęciu działalności mogącej wpłynąć na zmniejszenie lub obniżenie jego świadczenia. W oświadczeniu tym musi zdeklarować, jakie zamierza osiągać przychody: niepowodujące zmniejszenia czy zawieszenia świadczeń; powodujące tylko zmniejszenie lub tylko zawieszenie.

Rachunki końcowe

Ale to nie koniec obowiązków informacyjnych wobec ZUS. Do końca lutego (w tym roku do 29 lutego) następuje ostateczne rozliczenie zarobków emerytów lub rencistów. Do tego czasu sami zainteresowani maj ą bowiem zawiadomić ZUS o łącznej kwocie przychodu uzyskanego w roku poprzednim.

Ostateczna weryfikacja

Dopiero na podstawie tych dokumentów ZUS jest w stanie oszacować, czy osiągnięty przychód uzasadniał zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia danej osoby. Robi to, porównując łączną kwotę uzyskanego przychodu z rocznymi kwotami granicznymi obliczonymi według 70 lub 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 22 lutego 2008 r.