Pomoc społeczna dla niepełnosprawnych

Gazeta Wyborcza , autor: Ewa Furtak Marcin Czyżewski , oprac.: GR

lut 27, 2008
Gazeta Wyborcza z 27 lutego publikuje artykuł przedstawiający, jak wzrost najniższej emerytury przełoży się na wyższe świadczenia w ramach pormocy społecznej. Na więcej mogą również liczyć osoby niepełnosprawne. W artykule czytamy m.in.:

POMOC SPOŁECZNA DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Wszystkie wnioski składamy w powiatowym centrum pomocy rodzinie bądź ośrodku pomocy społecznej.

Na pielęgnację

Zasiłek pielęgnacyjny –153 zl miesięcznie (od 1 marca 163,15 zł) przyznawany jest niezależnie od wysokości dochodu na sfinansowanie (choć częściowe) kosztów opieki i pomocy osobie niepełnosprawnej.

Przysługuje osobie niepełnosprawnej: w wieku powyżej 16 lat, jeżeli ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (jeśli niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia), oraz osobie, która ukończyła 75 lat. Honorowane jest także orzeczenie komisji lekarskiej ds. inwalidztwa i zatrudnienia zaliczające do I grupy inwalidów (wydane przed 1 września 1997 roku) bądź dokument od lekarzaorzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji (wydane po 31 sierpnia 1997 roku).

Na likwidację barier

Likwidacja tzw. barier architektonicznych utrudniających niepełnosprawnej osobie poruszanie się po domu czy mieszkaniu to np. budowa podjazdu dla wózka inwalidzkiego czy przebudowa łazienki.

Jakie dokumenty trzeba przygotować Po pierwsze: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Dalej: zaświadczenie od lekarza specjalisty o rodzaju niepełnosprawności z potwierdzeniem konieczności likwidacji barier; zaświadczenie o statusie mieszkania czy domu (tzn. dokument potwierdzający, że jesteśmy właścicielem nieruchomości lub mamy prawo do jej wieczystego użytkowania; jeśli wynajmujemy mieszkanie – potrzebna będzie zgoda właściciela). Do wniosku trzeba też dołączyć wykaz planowanych prac bądź urządzeń, których zamontowanie pozwoli na likwidację barier (z uzasadnieniem!). Po złożeniu dokumentów należy się spodziewać wizyty pracownika ośrodka, który przeprowadzi tzw. wizję lokalną. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, wtedy kolejnym krokiem jest podpisanie umowy (określi m.in. formę przekazania pieniędzy, zasady dotyczące rozliczeń, datę rozpoczęcia i zakończenia prac).

Podobnie jak w przypadku likwidacji barier architektonicznych dochód osoby starającej się o pomoc nie jest brany pod uwagę. Maksymalnie można też liczyć na dofinansowanie 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.

Na turnusy rehabilitacyjne

Do wniosku trzeba dołączyć: kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności; wniosek lekarza o skierowaniu na taki turnus (maksymalnie sprzed 3 miesięcy); oświadczenie o przeciętnym miesięcznym dochodzie (całego gospodarstwa domowego podzielony przez liczbę osób) wkwartale poprzedzającym. Dochód nie może przekraczać: w przypadku osób samotnych – 65 proc. przeciętnego wynagrodzenia, wprzypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego – 50 proc. na osobę. Maksymalne dofinansowywanie – 27 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Na sprzęt ortopedyczny i rehabilitacyjny

Do wniosku dołączamy: orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, kopię zrealizowanego zlecenia na przedmioty ortopedyczne potwierdzonego przez świadczeniodawcę oraz fakturę (lub inne potwierdzenie zakupu). Faktura musi zawierać: cenę zakupu, informację o wysokości refundacji z NFZ oraz kwotę, którą wyłożyliśmy na zakup .Trochę inaczej wygląda to w przypadku dofinansowania sprzętu rehabilitacyjnego. Do wniosku dołączamy wtedy zaświadczenie od lekarza specjalisty, oświadczenie o posiadaniu pieniędzy na wymagany udział własny w zakupie, fakturę (pro forma) z nazwą sprzętu oraz jego ceną. Umowa na dofinansowanie zakupu zostaje podpisana po rozpatrzeniu wniosku. Dofinansowanie może wynosić do 60 proc. kosztów zakupu (nie więcej jednak niż pięciokrotne przeciętne wynagrodzenie).


Uwaga! W miastach powiatowych wszelką pomoc można uzyskać w miejskich ośrodkach pomocy społecznej.

Więcej w Gazecie Wyborczej z 27 lutego 2008 r.