Wcześniejsze emerytury mężczyzn

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lut 28, 2008


MOŻE PÓJDĄ NA WCZEŚNIEJSZE EMERYTURY JUŻ ZA DWA MIESIĄCE

Posłowie rozpoczęli prace nad przepisami, które mężczyznom w wieku 60 lat i z 35-letnim stażem pracy dadzą prawo do wcześniejszej emerytury

Bardzo prawdopodobne jest to, że Sejm uchwali tę nowelę na kolejnym posiedzeniu. Panowie, którzy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 października zeszłego roku (sygn P10/07) zyskali nadzieję na wcześniejsze emerytury na zasadach podobnych do kobiet, długo musieli czekać na decyzję rządu o skierowaniu do Sejmu nowelizacji stanowiącej wykonanie tego orzeczenia Rada Ministrów po przeszło trzech miesiącach (na początku lutego) przyjęła nowelizację ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Przewiduje ona że mężczyźni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r, którzy ukończyli 60 lat oraz mają co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy będą mogli przejść na wcześniejszą emeryturę. Prawo to w dalszym ciągu będą mieli mężczyźni w tym wieku i z tą datą urodzenia którzy mają co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostali uznani za całkowicie niezdolnych do pracy.

Więcej w Rzeczpospolitej z 28 lutego 2008 r.