Ostatni dzień na refundacje

Rzeczpospolita , autor: Marta Gadomska , oprac.: GR

lut 29, 2008


OSTATNI DZIEŃ NA REFUNDACJE SKŁADEK ZUS Z PFRON

Dziś upływa termin, do kiedy renciści z biznesem oraz pracodawcy mogą składać wnioski o refundacje składek ZUS za niepełnosprawnych za styczeń.

Podmioty, które nie zarejestrowały się jeszcze w Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych albo zarejestrowali, ale spóźnili się ze złożeniem formularza, nie dostaną pieniędzy za styczeń.

W komfortowej sytuacji są ci, którzy wypełnili wszystkie obowiązki. A więc zarejestrowali się czy przerejestrowali w ZUS, zarejestrowali w PFRON do końca stycznia, a do końca lutego złożyli wniosek o wypłatę refundacji wraz z miesięczną informacją o nich. Ci przedsiębiorcy powinni dostać pieniądze już w ciągu siedmiu dni od złożenia wniosku. Pod warunkiem, oczywiście, że z dokumentami jest wszystko w porządku.

O pieniądze nie muszą się też martwić renciści z biznesem, którzy wysłali do PFRON dokumenty refundacyjne nie podając w nich numeru z rejestru PFRON (ten PFRON wysyła pocztą, gdy otrzyma formularz rejestracyjny i wpisze przedsiębiorcę do swojej bazy).

Refundacja za styczeń przejdzie koło nosa natomiast tym którzy zarejestrowali się w PFRON po terminie albo na czas, ale nie złożyli do końca lutego wniosku o wypłatę refundacji.

Renciści, którzy do 8 stycznia br. nie zgłosili się do obowiązkowego ubezpieczenia emerytalnego, rentowego, wypadkowego, zdrowotnego – zamiast refundacji mogą dostać grzywnę.

Opłacenie składek bez przerejestrowania się w ZUS nie powinno wpłynąć na refundacje. Osoby te powinny jednak jak najszybciej zgłosić się do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, składając formularz ZUS ZUA.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 29 lutego 2008 r.