Pomostówki – jakie warunki trzeba spełnić i ile można otrzymać

Gazeta Wyborcza , autor: Leszek Kostrzewski , oprac.: GR

maj 14, 2008


Gazeta Wyborcza z 14 maja 2008 r. kontynuuje temat emerytur pomostowych. W artykule czytamy m.in. o warunkach otrzymania i wysokości świadczenia.

POMOSTÓWKI – JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ I ILE MOŻNA OTRZYMAĆ?

Jakie warunki trzeba spełnić

Na pomostówki mają szanse osoby: urodzone wiatach 1949-68; które do 1999 r. przepracowały przynajmniej jeden dzień w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze (świadczenie dostaną, gdy spełnią pozostałe warunki, m.in. wiek i staż); rodzaj pracy, który wykonują/wykonywały, musi znaleźć się na liście uprawnionych; w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze minimum 15 lat (tak dla kobiet, jak dla mężczyzn); okresów składkowych i nieskładkowych w sumie 20/25 lat (kobiety/mężczyźni); po ukończeniu 55/60 lat (kobiety/mężczyźni).

Uwaga!
Prawo do pomostówek będą miały także te osoby których zawody były na starej liście, a na nową nie zostały wpisane. Ale pod jednym warunkiem: że do 1999 r. przepracowały 15 lat w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze.

Ile wyniesie pomostówka

Dzisiaj, jeśli ktoś przechodzi na wcześniejszą emeryturę, pobiera ją do końca życia. Pomostówki będą wypłacane od czasu odejścia z pracy do osiągnięcia wieku emerytalnego (60/65 lat – kobiety/mężczyźni). Zazwyczaj przez pięć lat. A więc kobiety będą mogły na nie przejść w wieku 55 lat, a mężczyźni – 60. Gdy pracownik skończy okres pobierania pomostówki i osiągnie ustawowy wiek emerytalny, obowiązkowo będzie musiał przejść na zwykłą emeryturę.

Pomostówki będą niższe niż wcześniejsze emerytury wypłacane teraz. O ile – to ma zależeć od tego, kiedy zakończymy pracę. Jeśli wciągu najbliższych 2-4 lat, stracimy niewiele – ok. 100-200 zł (państwo dopłaci nam składki w postaci tzw. kapitału początkowego). Jeśli za 15-20 lat – świadczenie może być nawet o połowę mniejsze w porównaniu z emeryturami wypłacanymi obecnie (bo nie będzie już żadnego kapitału początkowego).

Zakaz dorabiania

Nie dość, że pomostówki od 2009 r. będą dużo niższe, to jeszcze emeryci nie będą mogli dorabiać. Zakaz ma obejmować tylko pracę w swoim zawodzie. Hutnik nie będzie mógł już – choćby na pół etatu – pracować w hucie, ale nikt nie zakaże mu sprzedawania pomidorów w osiedlowym warzywniaku.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Gazecie Wyborczej.