Czy niepełnosprawny lekarz może dyżurować?

Rzeczpospolita , autor: Grażyna Ordak , oprac.: GR

maj 18, 2008


NIEPEŁNOSPRAWNY LEKARZ TEŻ MOŻE DYŻUROWAĆ

Czy lekarz mający orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może pełnić dyżury medyczne?

Zgodnie z jej art. 2 ustawy o rehabilitacji (…) do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Art. 15 określa zasady pracy takiego pracownika. Przy umiarkowanym stopniu niepełnosprawności czas pracy takiej osoby nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo.

Jest to więc krótszy wymiar niż dla lekarza (7 godzin 35 minut dziennie i przeciętnie 37 godzin 55 minut tygodniowo). Warto zauważyć, że osoba niepełnosprawna ma sztywną normę tygodniową (35 godzin). Ponadto niepełnosprawny nie może być zatrudniony w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych.

Ale stosowanie tych przepisów da radę wyłączyć. Wtedy czas pracy niepełnosprawnego będzie taki sam jak dla pozostałego personelu medycznego i nie ma żadnych dodatkowych zakazów zlecania pracy. Dzieje się tak, gdy na wniosek osoby zatrudnionej, czyli niepełnosprawnego, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę (art. 16 ust. 1 pkt 2 ustawy o rehabilitacji). Oznacza to, że lekarz z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może pełnić dyżury medyczne, gdy zgodzi się na to sprawujący nad nim opiekę lekarz.

Wydaje on wówczas zwykłe zaświadczenie lekarskie (nie ma żadnego formalnego druku), w którym podaje, że nie widzi przeciwwskazań, aby lekarz pełnił dyżury medyczne czy pracował w większym wymiarze niż osoba niepełnosprawna.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 16 maja 2008 r.