E-podpis – poradnik

www.zus.pl , autor: Mikołaj Skorupski , oprac.: GR

maj 27, 2008


Wspólna akcja Wydawnictwa INFOR, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwa Gospodarki.

INTERNETOWE ABC O E-PODPISIE

Jakie korzyści w kontaktach z ZUS i innymi instytucjami daje bezpieczny podpis elektroniczny? Gdzie się w niego zaopatrzyć, jak się nim posługiwać? Na te wszystkie pytania odpowiada serwis internetowy przygotowany przez Wydawnictwo INFOR we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwem Gospodarki.

Obowiązek sygnowania kwalifikowanym podpisem elektronicznym dokumentów rozliczeniowych przesyłanych do ZUS drogą elektroniczną wchodzi w życie 21 lipca 2008 r. Kompendium wiedzy na ten temat można znaleźć pod adresem www.podpis.infor.pl.

Zostały tam zamieszczone artykuły przygotowane m.in. przez ekspertów ZUS, podejmujące problematykę prawną i techniczną związaną z e-podpisem, a także zbiór użytecznych informacji z adresami i numerami telefonów do centrów certyfikacji, gdzie można taki bezpieczny podpis kupić wraz z całym oprzyrządowaniem. Dodatkowo użytkownicy mogą wymieniać uwagi o certyfikacie na specjalnym forum dyskusyjnym.

www.podpis.infor.pl to profesjonalny serwis, na którym znajdą Państwo rzetelne i aktualne informacje pochodzące z ZUS i Ministerstwa Gospodarki – podmiotów, które uczestniczą w pracach nad wprowadzeniem e-podpisu w administracji publicznej. Serwis to kompendium wiedzy, przy którego tworzeniu współpracują eksperci zajmujący się w praktyce tematyką certyfikatów kwalifikowanych – mówi Joanna Kalinowska z Wydawnictwa INFOR.

Serwis przygotowało wydawnictwo INFOR (wydawca m.in. „Gazety Prawnej”, „Monitora Prawa Pracy i Ubezpieczeń”, „Monitora Księgowego”) we współpracy z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych oraz Ministerstwem Gospodarki.

– To bardzo cenne przedsięwzięcie. Serwis jest kompletny. Zawiera pełną informację na temat e-podpisu, podaną w sposób przejrzysty, a korzystający z serwisu mogą podyskutować na forum i zadać pytanie ekspertom. Ekspert z ZUS będzie do dyspozycji internautów korzystających z serwisu już 29 maja – mówi Jacek Dziekan z Wydziału Komunikacji Społecznej Centrali ZUS.

Mikołaj Skorupski
Rzecznik Prasowy ZUS