Faktury korygujące – kontrowersje

Rzeczpospolita , autor: Marcin Szymankiewicz , oprac.: GR

cze 9, 2008

KONTROWERSJE DOTYCZĄCE FAKTUR KORYGUJĄCYCH

 
Nabywca otrzymujący fakturę korygującą jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym tę fakturę otrzymał. Uważają tak organy podatkowe, m.in. Urząd Skarbowy Łódź-Śródmieście (interpretacja z 29 sierpnia 2007 r III-2/443-85/07/EF).

Jeśli faktura korygująca ulegnie zniszczeniu lub zaginie, zanim nabywca ją otrzyma, to dopiero otrzymanie duplikatu faktury korygującej obliguje go do zmniejszenia podatku naliczonego.

Jeśli faktura korygująca ulegnie zniszczeniu lub zaginie po jej otrzymaniu przez nabywcę, to będzie on zobowiązany do zmniejszenia podatku naliczonego już w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał fakturę korygującą. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura korygująca zostanie utracona po jej rozliczeniu, tj. ujęciu w ewidencji VAT bądź w deklaracji VAT-7.

Okoliczność, że nabywca utracił fakturę korygującą i wystąpił o wystawienie jej duplikatu, nie wpływa na uprawnienie sprzedawcy do obniżenia podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał potwierdzenie odbioru faktury korygującej, a nie dopiero potwierdzenie odbioru jej duplikatu.

Jeśli jednak faktura korygująca uległa zniszczeniu lub zaginęła przed otrzymaniem jej przez nabywcę i w związku z tym sprzedawca nie ma potwierdzenia jej odbioru, to warunek posiadania potwierdzenia odbioru będzie spełniony dopiero w momencie jego uzyskania.

Obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę nie dotyczy: eksportu towarów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza Polską, oraz faktur wystawianych nabywcom energii elektrycznej i cieplnej, gazu przewodowego, usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych oraz usług w zakresie rozprowadzania wody (symbol PKWiU 4100.2) i usług w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usług sanitarnych i pokrewnych.

Warto wspomnieć, że niektóre sądy administracyjne (np. WSA w Warszawie) uważają, że do obniżenia kwoty podatku należnego sprzedawca nie musi mieć potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę (wyrok z 26 lipca 2007 r., III SA/Wa 804/07). Jednak – co warte podkreślenia – praktyka sądów nie jest w tym zakresie jednolita.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 czerwca 2008 r.