Spóźnieni renciści prowadzący działalność gospodarczą odzyskają refundacje

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

czerwiec 12, 2008


SPÓŹNIENI RENCIŚCI PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ ODZYSKAJĄ REFUNDACJE

Renciści, którzy spóźnili się z wnioskiem do PFRON o refundacje składek do ZUS, oraz ci, którzy ich w ogóle nie złożyli, będą mogli ponownie ubiegać się o zwrot pieniędzy. Takie zmiany planuje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Bardzo zależy mi na tym, by aktywność zawodowa niepełnosprawnych rosła – mówi Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych. Dlatego też MPiPS pracuje nad uproszczeniem wniosku, jaki renciści prowadzący działalność gospodarczą składają do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obecnie zawiera on wiele szczegółowych informacji, dotyczących m.in. rodzaju firmy, jaką prowadzą, lub tego, czy korzystają z pomocy publicznej. To właśnie tu renciści popełniają najwięcej błędów,
które powodują wstrzymanie refundacji.

Ministerstwo chce też pójść krok dalej i umożliwić rencistom ponowne składanie wniosków o refundację, tak by nie tracili tych pieniędzy. – Chodzi o osoby, które spóźniły się z wnioskami lub w ogóle ich nie złożyły – mówi Jarosław Duda.

Pieniądze na refundacje są w PFRON i czekają na przekazanie tym osobom. Zmiany mają zacząć obowiązywać jeszcze przed końcem wakacji.

Zaległe refundacje będą wypłacane przez PFRON bez odsetek. Jak stwierdził Marian Leszczyński, prezes funduszu, obecne przepisy nie przewidują takiej możliwości. Jeśli ulegną zmianie w tym zakresie, fundusz w wypadku zaległości będzie wypacał refundacje z odsetkami.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 czerwca 2008 r.