Równe traktowanie tylko dla osób niepełnosprawnych?

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

cze 17, 2008

RÓWNE TRAKTOWANIE TYLKO DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH – JAK WALCZYĆ Z DYSKRYMINACJĄ?

Komisji Europejska, ma przedstawić pakiet dyrektyw socjalnych, w których mają się znaleźć także zupełnie nowe przepisy dotyczące ochrony przed dyskryminacją..

Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądały nowe przepisy. Pojawiają się bowiem propozycje, by przygotować tylko te zapewniające równe traktowanie niepełnosprawnym, gdyż na takie zmiany zgadza się większość państw Unii. Pozostałe przepisy antydyskryminacyjne, np. ze względu na wyznanie, poglądy czy orientację seksualną, miałyby zostać opracowane oddzielnie.

Polska musi natomiast pospieszyć się z nowelizacją kodeksu pracy i przyjęciem ustawy o równym traktowaniu, inaczej Komisja Europejska może ukarać nas za zwłokę.

Od prawie dwóch lat Komisja Europejska wymaga od nas nowelizacji implementowanych do kodeksu pracy regulacji o równym traktowaniu, do polskiej redakcji tych przepisów wkradł się bowiem błąd. Przepisy europejskie zawarte w dyrektywie 2000/78 ustanawiającej ogólne warunki ramowe równego traktowania w zatrudnieniu i pracy mówią, że do dyskryminacji bezpośredniej dochodzi, gdy pracownika traktuje się mniej przychylnie, niż traktuje się, traktowano lub traktowano by inną osobę.

Polski kodeks pracy zaś w art. 18 [3a] § 5 mówi, że dyskryminowanie bezpośrednie istnieje wtedy, gdy pracownik był, jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy.

Chociaż wydaje się, że nasze sądy pracy nie mają żadnych problemów ze stosowaniem tych przepisów, rozbieżność w ich treści jest ewidentna – Komisja Europejska wszczęła już procedurę karną przeciwko Polsce z powodu zwłoki w nowelizacji tych regulacji.

Nowe regulacje mają zapobiegać dyskryminacji w takich dziedzinach, jak: podejmowanie działalności zawodowej, przystępowanie do związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz organizacji pozarządowych i działanie w nich, wreszcie świadczenie i dostęp do usług oraz produkcji i dostawy towarów.

W przyszłym tygodniu powinien on uzyskać notyfikację Unii i trafić pod obrady rządu, a następnie do Sejmu.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 czerwca 2008 r.