Zmiana kodów PKD opóźniona o co najmniej pół roku

Rzeczpospolita , autor: Zofia Jóźwiak , oprac.: GR

cze 17, 2008


ZMIANA KODÓW PKD OPÓŹNIONA O CO NAJMNIEJ PÓŁ ROKU
 
Od 1 lipca przedsiębiorcy mieli otrzymywać ankiety związane z obowiązkową zmianą kodów Polskiej Klasyfikacji Działalności. Nie dostaną ich jednak, bo nie ma pieniędzy dla pracowników urzędów gminnych, którzy mieli pomagać w tej operacji.

Wciąż brakuje też oficjalnego wzoru ankiety aktualizacyjnej. Jak dowiedzieliśmy się od Ireneusza Budzyńskiego, dyrektora Departamentu Metodologii, Standardów i Rejestracji w Głównym Urzędzie Statystycznym, należy się liczyć z co najmniej półrocznym opóźnieniem.

Od 1 stycznia 2008 r. obowiązuje nowa Polska Klasyfikacja Działalności znana pod nazwą PKD 2007. Wszyscy przedsiębiorcy sukcesywnie muszą zmienić swoje kody PKD. Powinni to zrobić do końca grudnia 2009 r. Jednak ze względu na opóźnienia w rozsyłaniu ankiet termin wprowadzenia nowych kodów prawdopodobnie zostanie przesunięty. Przedsiębiorcy nie muszą się więc spieszyć, warto się jednak postarać o nowy kod, jeżeli w firmie dochodzi do zmian wymagających modyfikacji wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub Krajowego Rejestru Sądowego.

Zmiany dotyczą wszystkich przedsiębiorców. Wynika to z rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie PKD (DzU z 2007 r. nr 251, poz. 1885).

pobierz tekst rozporządzenia >>

Więcej w Rzeczpospolitej 17 czerwca 2008 r.