Korygujemy błędnie podany okres urlopu bezpłatnego

Rzeczpospolita , autor: Michał Jakubowski , oprac.: GR

lip 2, 2008

 
KORYGUJEMY BŁĘDNIE PODANY OKRES URLOPU BEZPŁATNEGO

Rzeczpospolita / 02.07.2008 / Michał Jakubowski

Składając dokumenty rozliczeniowe za maj, popełniliśmy pomyłkę i wykazaliśmy urlop bezpłatny u pracownika, który cały miesiąc pracował. Natomiast nie wykazaliśmy urlopu bezpłatnego pracownika, który faktycznie przez dwa dni 12 i 13 maja przebywał na nim. Raporty ZUS RCA za obu pracowników zostały złożone poprawnie. W jaki sposób powinniśmy skorygować dokumenty? Czy trzeba także poprawiać raporty RCA składane za tych pracowników?

Przy poprawianiu ZUS RSA, gdy nieprawidłowo został podany okres urlopu bezpłatnego, bo faktycznie pracownik na nim nie był, pracodawca składa ten raport w trybie korekty i podaje ten sam okres 12.05 – 13.05, w pole liczba dni zasiłkowych liczba wypłat wpisuje 0, a w pole kod świadczenia/przerwy 111 (urlop bezpłatny). Natomiast w skorygowanym raporcie ZUS RSA za drugiego pracownika należy wykazać okres urlopu bezpłatnego 12.05 – 13.05 oraz kod świadczenia przerwy 111.

Oczywiście oprócz tych dwóch raportów należy złożyć także korektę deklaracji rozliczeniowej, choć dane zawarte w poprzednio złożonej deklaracji po korekcie się nie zmieniają. Wszystkie trzy dokumenty (DRA i dwa RSA) powinny być oznaczone tym samym identyfikatorem raportu, np. 02.05.2008, jeżeli płatnik nie korygował wcześniej tego miesiąca. Nie ma natomiast potrzeby składania w trybie korekty raportów RCA jeżeli są one poprawne i korekta raportów RSA nie powoduje zmian w raportach RCA składanych za pracowników.

Więcej w Rzeczpospolitej z 2 lipca 2008 r.