Dla kogo kasy fiskalne?

Rzeczpospolita , autor: Redakcja , oprac.: GR

lip 3, 2008


KTÓRE FIRMY MUSZĄ REJESTROWAĆ OBRÓT ZA POMOCĄ KASY FISKALNEJ
Rzeczpospolita / 03.07.2008

Najważniejszym kryterium, od którego zależy konieczność wydawania paragonów, jest wysokość sprzedaży dla klientów detalicznych. Kasy nie uniknie sklep, którego obroty przekraczają 40 tys. zł rocznie

Zgodnie z zasadą zawartą w art. 111 ustawy o VAT kasy muszą posiadać firmy prowadzące sprzedaż detaliczną, czyli oferujące swoje towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej lub rolnikom, którzy nie rozliczają tego podatku na zasadach ogólnych.

Podstawowe kryterium zwolnienia z posiadania kasy to wysokość obrotów. Zasadą jest, że urządzeń fiskalnych nie muszą instalować firmy, których przychody nie przekraczają 40 tys. zł. U podatników VAT chodzi o sprzedaż netto (bez VAT).

Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następnego po tym, w którym sprzedaż przekroczyła ten limit. Niższy limit obowiązuje firmy nowe, czyli założone w 2008 r. Wynosi 20 tys. zł, a zwolnienie obowiązuje tylko do dnia przekroczenia tej kwoty.

Firma, która już raz została zobligowana do zainstalowania kasy, nie może z niej zrezygnować.

Podatnicy, dla których podstawą opodatkowania VAT jest marża, mają wątpliwości, jak ustalać wartość obrotu zobowiązującego do zainstalowania kasy. Chodzi m.in. o komisy. Pojawia się wtedy pytanie, czy do limitu 40 tys. zł wliczana jest tylko prowizja, czy także cena samochodu.

Organy podatkowe przyjmują, że należy uwzględniać cały przychód.

Rozporządzenie zawiera obszerny katalog czynności, które nie muszą być ewidencjonowane przy zastosowaniu kasy. W przepisach znajduje się także wykaz czynności, które muszą być ujęte w kasie fiskalnej bez względu na wysokość obrotów detalicznych firmy.

Nowe rozporządzenie MF (z 27 czerwca 2008 r.) w sprawie kas rejestrujących >>
(pozycja 720)

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 lipca 2008 r.