Życiowe wyzwanie niepełnosprawnego studenta

Niepelnosprawni.pl , autor: Kinga Komorowska , oprac.: GR

lipiec 5, 2008


ŻYCIOWE WYZWANIE NIEPEŁNOSPRAWNEGO STUDENTA
www.niepelnosprawni.pl / 04.07.2008 / Kinga Komorowska

Wielki wyścig

Z jednej strony dzika Mongolia, z drugiej strony Michał – student z Poznania. Rozpoczyna wyścig do Mongolii.

Z czym się ściga?
Ze słabościami, ograniczeniami i z chorobą. Czy wygra?

Michał Woroch ma 24 lata. Studiuje na dwóch kierunkach: grafice użytkowej i kulturoznawstwie. Gdy miał 16 lat dowiedział się, że jest chory na rdzeniowy zanik mięśni:

– Pięć lat temu podjąłem studia w Poznaniu na informatyce, ale niestety okazało się, że siadłem na wózek i zrezygnowałem z uczelni. Trochę pracowałem, skończyłem kurs informatyczny. Wróciłem do Poznania. Teraz znów studiuję. Lekarze uważali, że sobie nie dam rady, ale ja stwierdziłem, że bez sensu jest siedzieć bezczynnie i czekać na cokolwiek.

Michał nie siedzi i nie czeka. On się ściga.
Choruję na rdzeniowy zanik mięśni, jest to choroba postępująca. To działa na tej zasadzie, że jeżeli za bardzo będę się wysilał i męczył, to choroba będzie coraz bardziej postępować i będę krócej żył. Jestem teraz pod opieką pulmonologa, z tego względu, że używam respiratora – mam za słabe mięśnie oddechowe. Jest jeszcze jeden punkt krytyczny – muszę go używać, bo bez niego nie będę w stanie funkcjonować.

Wyprawa do Mongolii
Pierwszym jej celem jest nakręcenie filmu dokumentalnego o życiu plemienia Tsataani. To jedno z ważniejszych plemion szamańskich na świecie. Żyje z dala od innych ludzi w szałasach podobnych do „tipi”. Grupa ta nie zamieszkuje jednego, ściśle określonego terenu, ale ze względu na hodowlę zwierząt prowadzi nomadyczny tryb życia.

Drugim celem wyprawy jest pokazanie, że pomimo ograniczeń, na jakie Michał jest narażony wyprawa dojdzie do skutku i że on będzie jej aktywnym uczestnikiem.

Dlaczego chcę tam jechać? Z dwóch powodów. Po pierwsze, żeby sobie udowodnić, że jestem w stanie to zrobić, a drugi powód jest taki, że wszyscy odradzają mi tą wyprawę, a ja chcę im udowodnić, że mogę.

przeczytaj cały artykuł >>