Z psem przewodnikiem do kościoła?

www.niepelnosprawni.pl , autor: Filip Miłuński , oprac.: GR

lip 13, 2008


CZY OSOBA NIEPEŁNOSPRAWNA Z PSEM PRZEWODNIKIEM BĘDZIE MOGŁA WEJŚĆ DO KOŚCIOŁA ?
www.niepelnosprawni.pl  / Filip Miłuński / 10.07.2008

Projekt ustawy normującej prawa osób poruszających się z pomocą psów asystentów nabiera kształtów. Posłowie z Komisji Polityki Społecznej i Rodziny zastanawiają się czy osoba niepełnosprawna powinna mieć prawo odwiedzania miejsc kultu z psem przewodnikiem.

Taki zapis pojawił się w projekcie ustawy podczas prac w podkomisji.
– Czy umieszczając taki zapis w ustawie nie wkraczamy w kompetencje grup wyznaniowych i czy nie łamiemy ustaleń Konkordatu? zastanawiał się Przewodniczący Komisji, Sławomir Piechota (PO).

Taki zapis powinien się znaleźć w Ustawie. Zabraniając wstępu do kościołów z psem przewodnikiem odcinamy osoby niewidome również od dóbr kultury. Każdy powinien mieć prawo zwiedzić np. Kościół Mariacki przekonywała Izabela Jaruga-Nowacka (Klub Lewicy).

Ostatecznie posłowie ustalili, że ta kwestia zostanie jeszcze raz przedyskutowana w podkomisji.

Wiele zmian w projekcie zostało już zatwierdzonych. Przede wszystkim poszerzono zakres ustawy tak, aby nie dotyczyła ona wyłącznie osób niedowidzących i niewidomych, ale również niepełnosprawnych ruchowo. Za psa asystującego uznano zarówno psa przewodnika osoby niewidomej, jak i psa asystenta osoby niepełnosprawnej ruchowo.

przeczytaj cały artykuł >>