Firmy i ZUS muszą przeliczyć świadczenia chorobowe

Rzeczpospolita , autor: MATEUSZ RZEMEK , oprac.: GR

sie 4, 2008

FIRMY I ZUS MUSZĄ PRZELICZYĆ ŚWIADCZENIA CHOROBOWE
Rzeczpospolita / 04.08.08 / Mateusz Rzemek

Pracownicy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy otrzymali premię, a obecnie są na zwolnieniach lekarskich, powinni dostać automatyczną podwyżkę zasiłku.

Takie wnioski wynikają ze stanowiska Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w sprawie stosowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 20O8 r., które udało się uzyskać Rzeczpospolitej.

Przypomnijmy, że w tym wyroku Trybunał uznał, że niezgodna z konstytucją jest dotychczasowa praktyka potrącania składek do ZUS od premii, które w czasie choroby pracownika nie są mu wypłacane ani nie były wliczane do podstawy zasiłku chorobowego.

Zdaniem MPiPS wszystkie świadczenia chorobowe wypłacane 7 lipca 2008 r., kiedy to w Dzienniku Ustaw został opublikowany wyrok TK (DzU nr 119, poz. 771), oraz później powinny z urzędu zostać przeliczone przez pracodawców i ZUS na nowo. W takim wypadku podwyższone świadczenie należy się pracownikowi na zwolnieniu lekarskim nie tylko od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału, ale od samego początku jego choroby.

Po wyroku Trybunału świadczenie chorobowe należne pracownikowi ma zostać obliczone w taki sposób, aby zostały w nim uwzględnione wszystkie składniki wynagrodzenia, od których zapłacono składki na ubezpieczenia społeczne do ZUS.

Do podstawy wymiaru świadczenia wypłacanego na zwolnieniu lekarskim nie wliczają się w takim wypadku jedynie te części wynagrodzenia, które w myśl jednoznacznych przepisów płacowych obowiązujących w firmie lub umowy które są właśnie wypłacane, ale także tych wstecz, z ostatnich trzech lat (licząc od ostatniego dnia, za który zasiłek przysługiwał).

Przeliczane będą również wynagrodzenia za czas choroby, które obciążają pracodawców.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 lipca 2008 r.