Kiedy wniosek o wcześniejszą emeryturę

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

sierpień 10, 2008


KIEDY WNIOSEK O WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ
Rzeczpospolita / 09.08.2008/ Mateusz Rzemek 

Kobiety z rocznika 1953 i wcześniejszych nie muszą się spieszyć ze składaniem wniosku o wcześniejszą emeryturę. Ważne, by zrobiły to przed swoimi 60. urodzinami.

Zmieniające się od początku przyszłego roku zasady obliczania emerytur powodują, że wiele kobiet, które skończyły już 55 lat (lub do końca tego roku osiągną ten wiek) i mają wypracowany 30-letni staż, zastanawia się, kiedy złożyć wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury. Chodzi o to, by nie stracić na nowych zasadach jej obliczania.

Kobiety, które do końca tego roku spełnią warunki do uzyskania wcześniejszej emerytury, zachowują prawo do jej obliczenia na dotychczasowych zasadach aż do ukończenia 60. roku życia.

Kobiety, które liczą na wcześniejszą emeryturę w kolejnych latach, muszą jednak policzyć, czy mają odpowiedni staż emerytalny. Podczas ustalania prawa do emerytury okresy nieskładokowe (np. studiów, urlopów wychowawczych, zwolnień lekarskich) nie mogą przekraczać jednej trzeciej okresów składkowych (zatrudnienia na etacie, prowadzenia działalności gospodarczej). W takiej sytuacji, aby uzbierać 30-letni staż emerytalny, trzeba mieć minimum 22,5 roku okresów składkowych. Można doliczyć do tego tylko siedem i pól roku nieskładkowych.

Więcej w Rzeczpospolitej z 9 sierpnia 2008 r.