Rodzice niepełnosprawnych dzieci piszą ustawę

Gazeta Wyborcza , autor: Wojciech Karpieszuk , oprac.: GR

sie 10, 2008


RODZICE NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI PISZĄ USTAWĘ
Gazeta Wyborcza / 08.08.2008 / Wojciech Karpieszuk
 
Skrzyknęli się w internecie i wspólnie układają nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Mówią: – My najlepiej wiemy, jakie przepisy są absurdalne.

Każdego dnia forum się rozrasta. Teraz na www.swiadczeniaon.fora.pl zarejestrowanych jest ponad 240 osób, które zostawiły 3 tys. wpisów. Kiedy klikniesz na ten adres, pojawia się hasło: „Razem możemy więcej”.

Każdy dopisuje na forum coś od siebie. – Nasza sytuacja jest trudna – opowiada Barbara Wojas-Kloskowska, mama niepełnosprawnego Kamila. – Kiedy rodzi się niepełnosprawne dziecko, życie zupełnie się zmienia. Często jedno z rodziców musi zrezygnować z pracy. Po kilku latach przychodzi frustracja, brak nadziei. Głodowe świadczenia na nic nie wystarczają, podobnie jak późniejsza głodowa emerytura. Nie ma dobrych ośrodków rehabilitacyjnych, chyba że otworzą je sami rodzice.

Dużo miejsca poświęcili świadczeniom pielęgnacyjnym. Obecnie to 420 zł. Pieniądze dostaje rodzina, w której jedno z rodziców ze względu na niepełnosprawność fizyczną czy intelektualną dziecka zrezygnowało z pracy. Warunek – dochód nie przekracza 583 zł na osobę.

Uczestnicy forum debatują nad rozwiązaniami. , A co myślicie o napisaniu, by opiekun dziecka niepełnosprawnego był traktowany jak asystent osoby niepełnosprawnej (taki zawód przecież istnieje, ludzie pracują u obcych niepełnosprawnych, mają za to wypłacane pensje, składki, mają urlopy). „Dlaczego rodzica nie można potraktować jako asystenta” – napisała jedna z matek. Wtedy – sądzą rodzice niepełnosprawnych dzieci – państwo mogłoby płacić takim osobom pensje. Wyższe niż 420 zł.

Przeczytaj cały artykuł
>>