Lepsze kwalifikacje bez podatku

Rzeczpospolita , autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

sie 12, 2008

LEPSZE KWALIFIKACJE BEZ PODATKU
Rzeczpospolita / 12.08.08 / Monika Pogroszewska

Pracownicy nie muszą płacić podatku dochodowego od szkoleń, które sfinansował im pracodawca

Są już pierwsze korzystne dla nich wyroki sądów administracyjnych w tej sprawie.

Problem dotyczy pracowników, którym firma zafundowała kurs lub szkolenie, by podnieść ich kwalifikacje i poprawić efekty pracy.

Wiele osób później dowiadywało się, że musi zapłacić podatek dochodowy od wartości takiego szkolenia. Wszystko zależało od tego, czy organizująca je placówka posiadała specjalną akredytację przyznaną zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji i nauki z 3 lutego 2006 roku.

Organy podatkowe powoływały się bowiem na brzmienie art. 21 ust 1 pkt 90 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten stanowi, że wolna od podatku jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika.

Okazuje się jednak, że organy podatkowe niesłusznie uzależniały możliwość zwolnienia z podatku od posiadania przez firmę szkoleniową akredytacji.

Zapadły już wyroki sądów administracyjnych, które przyznają w tej kwestii rację podatnikom. Należy do nich orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 12 lutego 2008 r. (sygn. I SA/Po 1597/07).

Według tego sądu pracodawca ma ułatwić pracownikom podnoszenie ich kwalifikacji zawodowych. Tak więc udział w szkoleniach opłacanych w całości przez zakład pracy nie powinien obciążać ich finansowo.

Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy szkolenie jest bezpośrednio związane z obowiązkami wykonywanymi na danym stanowisku pracy. Ponadto pracodawca będzie mógł zaliczyć taki wydatek do kosztów uzyskania przychodów.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 sierpnia 2008 r.