Przedsiębiorcy chcą odzyskiwać odsetki

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

sie 26, 2008


PO WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO PRZEDSIĘBIORCY CHCĄ ODZYSKIWAĆ ODSETKI
Rzeczpospolita / 26.08.2008 / Mateusz Rzemek

Istnieje ryzyko, że odsetki od wyrównania bezprawnie zaniżanych zasiłków dla pracowników obciążą firmy. Tymczasem winę za nieprawidłowości ponosi ZUS.

Problem dotyczy zakładów, które wypłacają swoim pracownikom premie. Jest tym poważniejszy, im większa jest firma. W największych odsetki od zaległych świadczeń mogą sięgać nawet setek tysięcy złotych.

Takie mogą być skutki wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (sygn. SK 16/06).

Na mocy tego wyroku zainteresowani mogą żądać wyrównania świadczeń z odsetkami za zwłokę. Obawy, zwłaszcza większych firm, dotyczą jednak wyrównania nie tylko wynagrodzenia chorobowego wypłacanego przez pierwsze 33 dni choroby, ale także zasiłków. Firmy, które zatrudniają powyżej 20 osób, przejmują obowiązki ZUS i same wypłacają te świadczenia, a później potrącają ze składek, które powinny zapłacić na ubezpieczenia społeczne pracowników. Szkopuł w tym, że nikt nie przewidział sytuacji, w której ZUS będzie musiał wypłacić odsetki za te zaległości. Wszystko wskazuje więc na to, że przedsiębiorcom przyjdzie sfinansować i te odsetki z własnej kieszeni.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 sierpnia 2008 r.

pobierz pełny tekst wyroku >>