Problemy z ustalaniem okresów zasiłkowych

Info Baza , autor: Marzena Ignasiak , oprac.: GR

sie 28, 2008


PROBLEMY Z USTALANIEM OKRESÓW ZASIŁKOWYCH
Info Baza / 28.08.2008 / Marzena Ignasiak

Zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 1999 r. roku o świadczeniach z ubezpieczenia społecznego, w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy w skutek choroby lub niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust 2 powołanej ustawy, nie dłużej niż przez okres 182 dni (270 w przypadku gruźlicy). Jest to tak zwany okres zasiłkowy.

Do okresu tego wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, a także przerywane okresami świadczenia pracy okresy niezdolności do pracy spowodowane tą samą chorobą, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 60 dni.

Przykład

Pracownik choruje nieprzerwanie 165 dni. Otrzymuje zdolność do pracy, po czym po 45 dniach ponownie jest niezdolny do pracy – przedkłada zwolnienie lekarskie na 30 dni . Czy siedemnasty dzień nowej niezdolności do pracy jest 182 dniem okresu zasiłkowego, czy po prostu 17 dniem nowego okresu zasiłkowego?

I tu zaczyna się problem. Wszystko zależy od tego, jaka choroba spowodowała nową niezdolność do pracy. Ta ,na którą nasz pracownik chorował wcześniej czy inna.

Ta wiadomość jest bardzo istotna dla pracodawcy , który chcąc być w zgodzie z przepisami Kodeksu Pracy musi w terminie wypłacić pracownikowi wynagrodzenie – w tym przypadku zasiłek chorobowy, ale jednocześnie chcąc być w zgodzie z ustawą o świadczeniach z ubezpieczenia w razie choroby i macierzyństwa nie ma podstaw wypłacić pracownikowi owego zasiłku jeśli minął 182 dzień okresu zasiłkowego.

Działania jakimi pracodawca dysponuje są dwa. Pierwszy to pismo do lekarza jeśli zwolnienia przed tą 45 dniową przerwą i po niej wystawił ten sam lekarz.

Drugie rozwiązanie do pismo do ZUS, z pytaniem czy niezdolności do pracy były spowodowane tymi samymi chorobami czy też nie. Z doświadczenia wiem, że nawet jeśli ten sam lekarz wystawiał te zwolnienia to uzyskanie od niego odpowiedzi jest trudne. Nie należy to bowiem do jego obowiązków, a ponadto bardzo często lekarze zasłaniają się ustawą o ochronie danych osobowych.

Informacje z ZUS pracodawcy otrzymują, ale niestety z opóźnieniem, ponieważ kopie zwolnień lekarskich przekazywanych do ZUS przez lekarzy dostarczane są z opóźnieniem.

Dlatego jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest wystosowanie do ZUS pisma najszybciej jak to możliwe, nawet wtedy gdy sumując dni choroby nasz pracownik jeszcze nie przekroczył 182 dni.


Przykład jest jednym z wielu, które będą omawiane na szkoleniu:

Naliczanie wynagrodzeń oraz zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa dla pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem wielkości używanych przy wypełnianiu dokumentów INF-D-P i INF-U-P – teoria i praktyka.


zobacz więcej
>>