Zwolnienie tylko dla bezpośredniego beneficjenta pomocy

Rzeczpospolita , autor: Marek Dudzik , oprac.: GR

wrz 2, 2008


Rzeczpospolita z 1 września 2008 r. publikuje ciekawe wyroki w sprawach podatkowych, jakie wydały ostatnio Naczelny Sąd Administracyjny oraz wojewódzkie sądy administracyjne. Wśród prezentowanych orzeczeń znajduje się również poniższe.

ZWOLNIENIE TYLKO DLA BEZPOŚREDNIEGO BENEFICJENTA POMOCY
Rzeczpospolita / 01.09.2008 / Marek Dudzik

Podwykonawca musi zapłacić podatek od dochodu, który uzyskał, realizując inwestycję finansowaną z Unii. Nie przysługuje mu zwolnienie.

Tak stwierdził NSA w w/roku z 15 lipca 2008 r. II FSK 622/07.

Zagraniczna spółka mająca swój oddział w Polsce złożyła skargę kasacyjną od wyroku sądu administracyjnego aprobującego interpretację organów podatkowych. Interpretacja dotyczyła zakresu i sposobu zastosowania art. 17 ust. 1 pkt 17 ustawy o CIT. Przepis ten mówi, że wolne od podatku są dochody osób prawnych niemających siedziby lub zarządu w Rzeczypospolitej Polskiej, uzyskane z tytułu działalności prowadzonej na jej terytorium i finansowanej z funduszy pochodzących z międzypaństwowych instytucji finansowych oraz ze środków przyznanych przez państwa obce na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów RP lub ministra za zgodą Rady Ministrów z tymi instytucjami i państwami.

Izba skarbowa uznała, że spółce nie przysługuje zwolnienie, gdyż stan faktyczny nie wypełnia dyspozycji zawartej w przepisach. Spółka zawarła kontrakty na budowę systemu kanalizacyjnego i wodociągowego z gminą, która uzyskała na ten cel dofinansowanie z Unii Europejskiej. Według izby skarbowej ze zwolnienia z podatku dochodowego korzysta jedynie bezpośredni beneficjent pomocy finansowej, a spółka skarżąca była kolejnym
podmiotem realizującym działalność jako podwykonawca. Zwolnienie nie przechodzi na dalsze podmioty, które przyczyniają się do realizacji celu, na jaki pomoc została przyznana.

WSA oraz NSA zaakceptowały wykładnię organów podatkowych. NSA uznał, że art. 17 ust. 1 pkt 17 ustawy o CIT musi być interpretowany ściśle, dlatego uprawnionym do zwolnienia jest jedynie podmiot realizujący bezpośrednio projekty finansowane z funduszy pomocowych. Zwolnienie podatkowe nie przechodzi zatem na podwykonawców.

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 września 2008 r.