Przedsiębiorcy chałupnicy zapłacą wyższe składki

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

wrz 4, 2008


PRZEDSIĘBIORCY CHAŁUPNICY ZAPŁACĄ WYŻSZE SKŁADKI
Rzeczpospolita / 04.09.2008 / Mateusz Rzemek

Prawie 20 tys. osób prowadzących działalność gospodarczą i jednocześnie tzw. chałupniczą zapłaci składki do ZUS w pełnej wysokości.

Ministerstwo Pracy kończy już prace nad nowelą ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przewiduje ona, że przedsiębiorcy, którzy jako chałupnicy mieli bardzo niskie składki, będą musieli opłacać je w pełnej wysokości. Tak jak inni prowadzący działalność gospodarczą.

Chodzi o to, że większość osób prowadzących działalność gospodarczą płaci składki obliczone od co najmniej 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obecnie ok. 700 zł miesięcznie. Chałupnicy zaś, którzy zajmują się pracą w domu, płacą je od faktycznych przychodów, które mogą być znacznie niższe i wynosić np. kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Wtedy składka do ZUS to tylko kilka złotych.

Przedsiębiorcy, którzy podpisali jednocześnie umowę o pracę nakładczą (chałupnictwo), mogą obecnie na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wystąpić do ZUS o objęcie znacznie tańszym ubezpieczeniem z tytułu chałupnictwa i zamiast kilkuset płacą kilkadziesiąt złotych składek.

Po nowelizacji osoby prowadzące działalność gospodarczą, które jednocześnie zawarły umowę o pracę nakładczą, będą musiały płacić składki tak jak inni przedsiębiorcy, od co najmniej 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Oprócz tego zapłacą składkę zdrowotną od przychodów z chałupnictwa. Każda z tych działalności będzie bowiem stanowiła odrębny tytuł do ubezpieczenia w ZUS. Będzie można też odprowadzać dobrowolnie pełne składki z obu tych działalności.

Więcej w Rzeczpospolitej z 4 września 2008 r.