Jak liczyć podstawę zasiłku chorobowego osobie, która niedawno chorowała?

Rzeczpospolita , autor: Krystyna Tymorek , oprac.: GR

wrz 14, 2008


JAK LICZYĆ PODSTAWĘ ZASIŁKU CHOROBOWEGO OSOBIE, KTÓRA NIEDAWNO CHOROWAŁA?
Rzeczpospolita / 12.09.2008 / Krystyna Tymorek

Pracownik wrócił do pracy po świadczeniu rehabilitacyjnym 18 sierpnia 2008 r., ale 1 września 2008 r. złamał rękę i ma zwolnienie lekarskie. Wcześniejsze zwolnienie miał na zawał serca. Jak obliczyć mu podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Zgodnie z art. 43 ustawy chorobowej podstawy wymiaru zasiłku przysługującego u tego samego pracodawcy nie ustala się na nowo, jeżeli w pobieraniu zasiłków a także świadczenia rehabilitacyjnego nie było przerwy albo była ona krótsza niż trzy miesiące kalendarzowe. Ponieważ pracownik 18 sierpnia 2008 r. przestał pobierać świadczenie rehabilitacyjne, a ponownie zachorował 1 września i nie było trzech miesięcy kalendarzowych przerwy, to podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas jego niedyspozycji powinna stanowić podstawa wymiaru zasiłku chorobowego przyjęta do obliczenia świadczenia rehabilitacyjnego. Jeżeli podstawa wymiaru poprzednio pobieranego świadczenia rehabilitacyjnego była waloryzowana, podstawę wynagrodzenia chorobowego stanowi kwota przyjęta jako podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego po waloryzacji.

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 września 2008 r.


Więcej na temat obliczania zasiłków, w tym chorobowych, na szkoleniu:

•• Naliczanie wynagrodzeń oraz zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa dla pracowników, w tym pracowników niepełnosprawnych, z uwzględnieniem wielkości używanych przy wypełnianiu dokumentów INF-D-P i INF-U-P – teoria i praktyka.
zobacz więcej »