JAK W PRAKTYCE ROZLICZYĆ DOPŁATY DO ZASIŁKÓW I ODESTKI PO WYROKU TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO Z 24 CZERWCA 2008 R.
Rzeczpospolita / 17.09.2008 / Michał Jakubowski   

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca br., obowiązującym od 7 lipca pracownicy powszechnie występują o przeliczanie nieprawidłowo ustalonych wynagrodzeń chorobowych, zasiłków chorobowych, macierzyńskich i opiekuńczych oraz świadczeń rehabilitacyjnych.

Przysługujące pracownikom wyrównania wykazujemy w formularzach składanych do ZUS za miesiąc, kiedy je wypłaciliśmy. Nie sporządzamy zatem żadnych druków w trybie korekty, lecz bieżące raporty przekazywane za miesiąc, kiedy daliśmy coś zatrudnionemu z tego tytułu

Uzupełnienie zasiłków i świadczeń rehabilitacyjnych z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego konkretnemu pracownikowi ujmujemy w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA. Co ważne, każdy rodzaj świadczenia wykazujemy w osobnym bloku tego druku. Wyjaśniamy przy tym, że zasiłki chorobowe z ubezpieczenia chorobowego to odmienna kategoria od zasiłków chorobowych z ubezpieczenia wypadkowego; wyrównania do nich powinny zatem trafić do innych pozycji. Co więcej zasada ta dotyczy też odsetek należnych od dopłat. Mimo że wszystkie odsetki sygnujemy kodem tytułu ubezpieczenia 50 00 xx, ale w każdej pozycji wpisujemy też kod świadczenia.

Wykazując same wyrównania, w wymienionym raporcie podajemy w blokach:

– III A – dane identyfikacyjne pracownika, któremu wypłacamy wyrównanie;

– III B w polu 01 – właściwy kod tytułu ubezpieczenia: 01 10 xx, gdy nadal go zatrudniamy, oraz 30 00 xx, jeśli w grę wchodzi były pracownik;

– III B w polach 03 i 04 – ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie świadczenia;

– III B w polu 05 – liczbę dni okresu wskazanego w bloku III B polu 03 i 04 (a nie całej
absencji, za którą wypłacamy rekompensaty);

– III B w polu 07 – łączną kwotę wyrównania świadczenia za cały czas, którego dotyczy wypłata.

Odsetki z tytułu uzupełnień poszczególnych świadczeń rozliczamy w raporcie ZUS RSA następująco w blokach:

– IV A – dane identyfikacyjne podwładnego;

– IV B w polu 01 – kod tytułu ubezpieczenia 50 00 xx zarówno za obecnych, jak i byłych pracowników;

– IV B w polu 02 – odpowiedni kod świadczenia/przerwy identyczny z kodem wykazanym przy stosownym wyrównaniu;

– IV B w polach 03 i 04 – okres podany przy wypłacie wyrównania tego świadczenia;

– IVB w polu 05 – liczba dni wynikająca z okresu wskazanego w bloku IV B w polach 03 i 04;

– IV B w polu 07 – łączna kwota odsetek przysługująca od wyrównania tego świadczenia.

Dopłaty do zasiłku macierzyńskiego uwzględniamy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc, kiedy je wypłacamy. Naliczamy od nich wymienione składki, o ile dana zatrudniona podlegała wtedy ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu. Kwoty wyrównania wykazujemy więc też w raporcie ZUS RCA składanym za pracownika za miesiąc, kiedy je wypłacamy.

Wyrównania wynagrodzenia chorobowego z art. 92 kodeksu pracy uwzględniamy w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RCA sporządzanym za pracownika za miesiąc jego uiszczenia. Odsetki od niego nie podlegają rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne oraz nie stanowią podstawy wymiaru składki zdrowotnej.

W ZUS DRA ujmujemy wypłacone wyrównania do zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego wraz z odsetkami podajemy w bloku V – zestawienie wypłaconych świadczeń podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne. Wpisujemy wówczas w polu:

– V 01 – łączne wyrównania wraz z odsetkami od świadczeń z ubezpieczenia chorobowego;

– V 03 – łączne wyrównania wraz z odsetkami od świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego.
tulu odsetek. Wszystkie te należności pokrywamy sami z własnych funduszy.

Naliczone składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe od łącznej kwoty wypłaconego wyrównania zasiłku macierzyńskiego ujmujemy w tej deklaracji przekazywanej za miesiąc, Wedy je wypłaciliśmy, w bloku IV – zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne oraz źródeł finansowania, w polu 10 i 11 – składki finansowane przez budżet państwa.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 17 września 2008 r.


Konsekwencje wyroku Trybunału Konstytucyjnego oraz inne trudne zagadnienia dotyczące naliczania płac i zasiłków są szczegółowo omawiane na szkoleniach odbywających się w całej Polsce
zobacz więcej
>>