VAT a zaniechane inwestycje

Rzeczpospolita , autor: Edyta Głębicka , oprac.: GR

wrz 23, 2008


VAT A ZANIECHANE INWESTYCJE
Rzeczpospolita / 22.09.2008 / Edyta Głębicka

Firma, która zrezygnowała z rozpoczętej inwestycji, ma dwa problemy podatkowe. Pierwszy: czy skorygować VAT? Jeśli tak, to czy można go zaliczyć do kosztów?

Obowiązek korekty VAT naliczonego związanego z zaniechaną inwestycją budzi spore wątpliwości.

Co do zasady, w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego. Jednak nie ma takiej możliwości, jeżeli wydatki na nabycie towarów i usług nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym. Zatem, zdaniem fiskusa, także w momencie zaniechania inwestycji należy skorygować odliczony wcześniej podatek. Wydatki na zaniechane inwestycje nie są bowiem kosztem uzyskania przychodów.

Już niemal od początku obowiązywania ustawy o VAT z 2004 r. spotkać można było poglądy, że przepis zakazujący odliczania podatku naliczonego związanego z wydatkami, które nie są kosztem, jest niezgodny z regulacjami unijnymi.

Taką sprzeczność dostrzegają obecnie także nasze sądy administracyjne. Przykładowo można powołać wyrok WSA w Warszawie z 30 kwietnia 2008 r., w którym stwierdzono wprost, że przepis zakazujący odliczania VAT od wydatków, które nie są kosztem podatkowym, jest sprzeczny z dyrektywą 2006/112/WE.

Zgodnie z ustawą o PIT i ustawą o CIT podatek naliczony może być kosztem uzyskania przychodów w tej części, w której zgodnie z przepisami o VAT przedsiębiorcy nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku (jeżeli naliczony VAT nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej).

Wynika z tego, że jeżeli nie można odliczyć podatku naliczonego, to powinien on powiększyć koszty uzyskania przychodów. Okazuje się jednak, że sprawa w praktyce nie jest wcale taka jednoznaczna. Urzędy skarbowe niejednokrotnie twierdziły, że zaliczenie do kosztów VAT zależy nie tylko od tego, że nie podlega on odliczeniu, ale również od tego, czy wydatek, przy którym naliczony został ten podatek, stanowi koszt (został poniesiony w celu uzyskania przychodów). Tak więc według organów podatkowych wydatek, który nie wykazuje żadnego związku z przychodami firmy, nie może być kosztem uzyskania przychodów, a w następstwie tego kosztem nie będzie także naliczony VAT.

Niestety, zarówno organy podatkowe, jak i sądy niejednolicie wypowiadają się na ten temat.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 23 września 2008 r.