Rzeczpospolita / 26.09.2008 / Marta Gadomska
W ciągu 12 miesięcy możemy mieć refundowane pełne koszty płacy niepełnosprawnego pracownika. W tym celu należy:
– złożyć w PCPR lub w PUP (w zależności od tego, który urząd w powiecie się tym zajmuje) formularz Wn-K, czyli wniosek pracodawcy o refundację wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych;
– po przyjęciu wniosku przez urząd podpisać umowę ze starostą przewidującą refundację do 60% kosztów płacy takiej osoby;
– zatrudnić bezrobotną osobę niepełnosprawną poszukującą pracy;
– po podpisaniu z nią umowy ubiegać się o zwrot z PFRON pozostałych 40% kosztów płacy wypełniając formularze INF-D-P i Wn-D oraz INF-U-P i Wn-U.
Wsparcie udzielane przez starostę jest zapisane w art. 26f ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji (…) oraz w rozporządzeniu MPiPS z 17 października 2007 r. w sprawie refundacji wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenia społeczne pracodawcy zatrudniającemu osoby niepełnosprawne.
Starosta nie zrefunduje więcej niż 60 proc. wynagrodzenia i składek na ubezpieczenia społeczne.
Wysokość dofinansowania uzyskiwanego z PFRON zależy z kolei od rodzaju pracodawcy, stopnia niepełnosprawności i od sposobu rozliczeń (ryczałt albo rzeczywiste podwyższone koszty zatrudnienia).
Dodatkowo zpch ma szanse za niepełnosprawnych z tzw. schorzeniami specjalnymi (choroba psychiczna, upośledzenie umysłowe, epilepsja) na wsparcie wyższe o 75 proc.
Ustawodawca pozwala łączyć te dwa rodzaje pomocy, ale razem nie mogą przekroczyć 100 proc. wynagrodzenia. Dlatego też dofinansowanie nie może być większe od 40 proc. pensji, gdy starosta zrefundował je w 60 proc.
Jeśli pracodawca najpierw skorzysta z dofinansowania wynagrodzeń, a później wystąpi o refundację do PCPR lub PUP, starosta zwróci całe 60 proc, ale przedsiębiorca musi skorygować druk INF-D-P za ten miesiąc. W korekcie wskazuje otrzymaną pomoc od starosty i jednocześnie pomniejsza o nią kwotę dofinansowania. Korekty dokonujemy w poz. 45 INF- D-P.
Opracowanie: Adam Banaszek
Więcej w Rzeczpospolitej z 26 września 2008 r.
•• Status zakładu pracy chronionej i jego utrata – zakres pomocy dla pracodawców posiadających status oraz dla pracodawców nie posiadających statusu – jak przekształcić zpch w firmę otwartego rynku. •• Najważniejsze bieżące problemy prawne dotyczące funkcjonowania zakładów pracy chronionej.