JAK FORMALNIE POGODZIĆ PRACĘ NA ETACIE Z PROWADZENIEM DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ?
Rzeczpospolita / 26.09.2008 / Monika Pogroszewska

Wiele osób pracując na etacie zastanawia się nad możliwością dodatkowej pracy w ramach działalności gospodarczej. Takie osoby mogą wybrać cztery formy opodatkowania. Najpopularniejsze są zasady ogólne (według stawek 19,30 i 40 proc.) Od przyszłego roku będą obowiązywać dwie niższe stawki – 18 i 32 proc, z progiem ponad 85 tys. zł.

Osoby zakładające firmę wybierają też często liniową stawkę 19 proc. Muszą jednak pamiętać o wielu ograniczeniach z tym związanych. Nie mogą np. rozliczać się z małżonkiem ani skorzystać z ulgi na dzieci. Będąc liniowcem, nie można też od razu świadczyć swojemu byłemu pracodawcy takich samych usług jak wcześniej na etacie.

Część osób może też wybrać formy zryczałtowane, czyli kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Osoba decydująca się na inną formę niż zasady ogólne musi zawiadomić o tym urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca po rozpoczęciu działalności. Jeśli tego nie zrobi, zapłaci podatek według skali.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych wymaga wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Trzeba to robić do 20 dnia następnego miesiąca po uzyskaniu przychodów.
 
Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą też wybrać zaliczki kwartalne.

Ten, kto wybrał ryczałt, musi po zakończeniu roku podatkowego rozliczyć się z fiskusem do końca stycznia na druku PIT-28. Decydujący się na podatek liniowy składa do końca kwietnia PIT-36L, a na zasady ogólne – PIT-36. Należy też pamiętać o rozliczeniu dochodów z etatu na druku PIT-37.

Więcej w Rzeczpospolitej z 26 września 2008 r.