Uwolniliśmy się z rentowej pułapki

Niepelnosprawni.pl , autor: Filip Miłuński , oprac.: GR

paź 21, 2008


UWOLNILIŚMY SIĘ Z RENTOWEJ PUŁAPKI
www.niepelnosprawni.pl / 20.10.2008 / Filip Miłuński

O zlikwidowanych właśnie przez Sejm ograniczeniach w zarobkowaniu rencistów portal niepelnosprawni.pl rozmawia z Markiem Plurą, Przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych.


– Co naprawdę oznacza zniesienie pułapki rentowej?

Problem pułapki rentowej był obecny od wielu lat. Wielu osobom z niepełnosprawnością po prostu nie opłacało się do tej pory pracować. Jeśli uzyskiwali wynagrodzenie na poziomie najniższej krajowej pensji, to praca dawała im o sto kilkanaście złoty więcej niż renta, a te pieniądze i tak musieli przeznaczyć na dojazdy i pozostałe koszty pracy. Jeśli przekraczali 30% przeciętnego wynagrodzenia, renta socjalna była wstrzymywana. Teraz to się zmieni. Wreszcie osoby z niepełnosprawnościami będą mogły pracować i jednocześnie otrzymywać należną im rentę. Mam nadzieję, że to pozwoli na zwiększenie wskaźnika zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, który wciąż wynosi w Polsce zaledwie kilkanaście procent.

Jakie jeszcze korzyści odniesiemy z tych zmian?

Mam nadzieję, że największą korzyścią będzie szansa dla wielu osób na wyjście z szarej strefy. Nowe przepisy są argumentem dla pracowników, który pomoże im negocjować z pracodawcami. Osoby z niepełnosprawnościami będą mogły starać się o godne zarobki, będzie im się to opłacało. W efekcie zwiększy się legalność zatrudnienia i wpływy do budżetu państwa.

przeczytaj cały artykuł >>