Jak udzielać urlopu uzupełniającego?

Rzeczpospolita , autor: Grażyna Ordak , oprac.: GR

lis 3, 2008


JAK UDZIELAĆ WOLNEGO, GDY PRACOWNIK W TRAKCIE ROKU KALENDARZOWEGO NABYWA PRAWO DO URLOPU UZUPEŁNIAJĄCEGO?
Rzeczpospolita / 03.11.2008 / Grażyna Ordak

Taka sytuacja dotyczy wszystkich tych, którzy najpierw korzystają z 20 dni wypoczynku, a wraz z większym stażem zatrudnienia zyskują dodatkowe 6 dni.

Najbardziej typowa sytuacja to taka, gdy po skorzystaniu z 20 dni urlopu pracownik w trakcie roku kalendarzowego uzyskuje dłuższy staż zatrudnienia. Wówczas pracodawca powinien mu udzielić dodatkowych sześciu dni urlopu wypoczynkowego.

Prawo do wyższego urlopu w ciągu roku to nie tylko efekt uzyskania zwiększonego stażu pracy, ale także ukończenia szkoły, w której odbyty okres nauki wlicza się do stażu pracy. Zgodnie z art. 155 k.p. jego długość zależy od rodzaju ukończonej szkoły.

Nie zawsze udzielenie uzupełniającego urlopu wypoczynkowego jest dla pracodawcy tak oczywiste. Czasami mają oni wątpliwości, gdy w ciągu roku wystąpi przerwa w zatrudnieniu. Wymiar proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego w roku kalendarzowym, w którym pracownik nabył u pracodawcy prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze, ustala się, uwzględniając wyższy wymiar tego urlopu.
  

Dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego są również związane z niektórymi uprawnieniami. Dotyczy to m.in. pracowników niepełnosprawnych, którym przysługuje prawo do dodatkowych dziesięciu dni roboczych. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego osoba uprawniona nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia jej do umiarkowanego albo znacznego stopnia niepełnosprawności, a prawo do następnych urlopów co roku z dniem 1 stycznia.

Więcej w Rzeczpospolitej z 3 listopada 2008 r.