Co się zmienia w zasiłkach?

Gazeta Wyborcza , autor: Jacek Kowalski , oprac.: GR

lis 5, 2008

CO SIĘ ZMIENIA W ZASIŁKACH?
Gazeta Wyborcza / 05.11.2008 / Jacek Kowalski

Sejm jednogłośnie znowelizował ustawę o świadczeniach rodzinnych.
 
Aż do roku 2008 tzw. okres zasiłkowy (czyli czas, gdy można pobierać świadczenie) trwał od końca września do końca sierpnia. Nowość będzie polegała na tym, że teraz okres zasiłkowy zostanie przesunięty o miesiąc: trwać będzie od końca października do listopada następnego roku.

Obecny okres zasiłkowy, który rozpoczął się we wrześniu 2008 roku, zakończy się w listopadzie 2009 r.

Zmiana ta oznacza szybką weryfikację progów dochodowych wszystkich osób pobierających zasiłki – odbędzie się ona w listopadzie 2009 roku.

Dla rolników oznacza to, że szybciej dostaną decyzję o przyznaniu zasiłku.
 
Wnioski w sprawie ustalenia prawa do świadczeń na nowy okres zasiłkowy będą przyjmowane od 1 września 2009 roku.

Dotychczas zasiłek pielęgnacyjny (153 zł) wypłacano w momencie, gdy zainteresowany składał w urzędzie komplet wszystkich dokumentów. To rodziło problemy, gdyż często osoba starająca się o taki zasiłek nie mogła uzyskać na czas np. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. W czasie oczekiwania na orzeczenie osoba nie otrzymywała zasiłku.

Od nowego roku będzie tak, iż zasiłek pielęgnacyjny będzie wypłacany o d miesiąca, w którym zainteresowany złoży wniosek o ustalenie niepełnosprawności. Trzeba jednak w ciągu trzech miesięcy od uzyskania orzeczenia dostarczyć gminie wypłacającej świadczenie.

Kolejna ważna zmiana: świadczenie pielęgnacyjne dostanie faktyczny opiekun niepełnosprawnej osoby, nie tylko rodzic.

Do tej pory o tzw. becikowe (1000 zł wypłacane przez gminę po urodzeniu dziecka na podstawie aktu urodzenia) mogli starać się tylko rodzice naturalni malucha. Zmiana polega na tym, że od nowego roku mogą się o nie starać także rodzice adoptujący dzieci, a także opiekunowie faktyczni dziecka (a więc np. opiekująca się malcem babcia, ciocia czy wuj) oraz opiekunowie prawni.

Od nowego roku wyjazdy zagraniczne w celach turystycznych, leczniczych lub wiążące się z podjęciem przez dziecko nauki za granicą nie będą przeszkodą do otrzymania świadczeń rodzinnych w Polsce.

Ostatnia zmiana nie wiąże się z nowelizacją ustawy, lecz z decyzją rządu. Zdecydował ono podniesieniu w 2009 roku kryterium dochodowego uprawniającego do wypłaty świadczeń rodzinnych. Czyli: będzie można zarabiać i wykazywać w dokumentach więcej na osobę w rodzinie, aby otrzymać świadczenie. Niestety jeszcze nie wiadomo, o ile wzrośnie owo kryterium. Szacuje się wstępnie, że będzie to ok. 16 procent (tyle wzrosła inflacja). Byłby więc to wzrost o mniej więcej 80 zł.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Gazecie Wyborczej z 5 listopada 2008 r.


Naliczaniu zasiłków dla pracowników poświęcona jest znaczna część szkolenia organizowanego przez Info Baza
zobacz więcej >>