Tajne spotkanie w Sejmie

Niepelnosprawni.pl , autor: Redkacja Serwisu www.niepelnosprawni.pl , oprac.: GR

lis 13, 2008


TAJNE SPOTKANIE W SEJMIE
www.niepenosprawni.pl / 13.10.2008

W Sejmie RP doszło do spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych z częścią organizacji pozarządowych, reprezentujących środowisko osób z niepełnosprawnością.

W spotkaniu wzięli udział: Jarosław Duda, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, Prezes PFRON Wojciech Skiba oraz posłowie i senatorowie.

Stronę pozarządową reprezentowało kilkanaście organizacji, w zdecydowanej większości reprezentujących Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych.

O relację ze spotkania i komentarz poprosiliśmy posła Marka Plurę, Przewodniczącego Zespołu:

– Spotkanie miało dosyć szybki tryb organizacji i formę, która nie do końca mi odpowiadała. Grono gości było hermetyczne – stowarzyszenia, reprezentowane przez panią prezes Krystynę Mrugalską w dramatycznym apelu zdecydowanie naciskały na ograniczenie grona organizacji pozarządowych, które brały udział w spotkaniu.

Strona społeczna przedstawiła bardzo wyraźnie oczekiwanie natychmiastowego wstrzymania zmian w programie Partner III, przeformowania założeń budżetu PFRON na 2009 rok, powołania specjalnego ciała konsultacyjnego przy Pełnomocniku Rządu, które miałoby uzgadniać dalsze zmiany ze środowiskiem i jak najszybszej ratyfikacji Karty Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ.

Większość z tych postulatów była kierowana w stronę Rządu i jako Parlamentarny Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych nie byliśmy tu stroną. Starałem się raczej ułatwiać dialog.

Jednak wielokrotnie w czasie spotkania pytałem gości ze strony społecznej dlaczego negują proponowany zamiast programu Partner mechanizm centralnego konkursu i dlaczego uznają go za niekorzystny. Z ubolewaniem stwierdzam, że nie otrzymałem odpowiedzi na to pytanie.

przeczytaj cały artykuł >>