Fiskus interaktywny, ale tylko trochę…

Gazeta Wyborcza , autor: Piotr Skwirowski , oprac.: GR

mar 12, 2007

Na internetowej stronie resortu od pewnego czasu można znaleźć tzw. interaktywne formularze podatkowe. Niestety, nie ma wśród nich PIT-ów.

Interaktywny formularz można sobie wypełnić w komputerze. Nie trzeba już nad nim ślęczeć z długopisem w ręku. Odpada jednak tylko ręczne wpisywanie danych do formularza – obliczenia trzeba wykonywać samemu, bo program, który udostępnia podatnikom resort finansów, np. nie wyliczy za nas podatku. Liczyć trzeba więc na boku, samodzielnie. Co więcej, w formularzu nie da się też zapisać wklepanych tam danych. Można sobie wydrukować wypełniony formularz, ale gdy opuścimy program, wpisane w nim dane znikną. Jeśli więc po wydrukowaniu zamkniemy formularz, a potem zorientujemy się, że jest w nim błąd, nie będziemy już mogli go ponownie otworzyć po to, by tylko poprawić usterki. Trzeba od początku wklepywać wszystkie dane.

Nowe rozwiązanie ma też kilka innych wad. Najważniejsza jest ta, że nie ma interaktywnych wersji formularzy rocznych zeznań podatkowych związanych z podatkiem od dochodów osobistych. W czasie rozliczeń podatkowych z fiskusem z podatku za 2 005 r. (nowszych danych nie ma) PIT-y samodzielnie wypełniło prawie 19 mln podatników. Część z nich korzystała z programów do wypełniania PIT-ów (taki program co roku dołączamy do Gazety"), większość wypełnia jednak formularze ręcznie. I na razie to się nie zmieni.

Co więcej, nie ma też ciągle możliwości wysłania gotowego" PIT-u do urzędu skarbowego internę tern. Kiedy będzie Ta data od lat jest ciągle przesuwana w przyszłość. Ostatnio z resortu finansów płyną sprzeczne informacje na ten temat. Są więc głosy, że PIT-y będzie można wysiać do urzędu siecią już za rok, podczas akcji rozliczeń z fiskusem z podatku za 2007 r., ale też, że stanie się to dopiero rok później. Podobno w różnych regionach kraju przygotowywane były różne akcje pilotażowe, ale oficjalnie na ich temat niewiele wiadomo. Na razie za pośrednictwem internetu tylko niektóre deklaracje podatkowe mogą wysyłać do urzędów skarbowych jedynie duże firmy. Zakończenie całego prowadzonego przez resort finansów programu e-Podatki" przewidziano dopiero na 2012 r. To dane sprzed mniej więcej roku.

Tymczasem podatnicy mogą się pobawić" interaktywnymi formularzami związanymi z podatkiem od spadków i darowizn, podatkiem od czynności cywilnoprawnych, podatkiem od środków transportowych i VAT.

Więcej Gazeta Wyborcza.