Parlament spotyka się z organizacjami pozarządowymi

www.niepelnosprawni.pl , autor: Redakcja serwisu www.niepelnosprawni.pl , oprac.: GR

lis 22, 2008


PARLAMENT SPOTYKA SIĘ Z ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI
www.niepelnosprawni.pl / 20.11.2008

W Sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych z kilkudziesięcioma organizacjami pozarządowymi. Na spotkaniu obecni byli posłowie Sławomir Piechota, Marek Plura i Jan Libicki, a także prezes PFRON Wojciech Skiba oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław  Duda.

Celem spotkania było przedyskutowanie palących i najważniejszych obecnie dla środowiska osób z niepełnosprawnością problemów, a także odniesienie się do najbliższych planów rządu przygotowującego reformę systemu wspierania osób z niepełnosprawnością. Najgorętszym obecnie tematem jest likwidacja programu Partner i przeniesienie nowych zadań do samorządów. Ze strony przedstawicieli organizacji działających na rzecz osób z niepełnosprawnością pojawiły się wątpliwości, czy samorządy są przygotowane na przejęcie tych zadań. Ponieważ reforma i decentralizacja środków jest nieunikniona, zwracano uwagę na potrzebę podjęcia kroków, które przygotują do tego samorządy, a także zagwarantują, że środki te będą należycie wydawane.

Prezes Funduszu Wojciech Skiba zapewnił, że w przyszłym roku na projekty organizacji osób z niepełnosprawnością PFRON przeznaczy ok. 55 mln. złotych więcej. Z drugiej strony stwierdził, że nie ma odwrotu od decentralizacji środków publicznych i przekazywania zadań związanych z osobami z niepełnosprawnością samorządom. Jarosław Duda przyznał, że w Polsce 10% organizacji pozarządowych (te największe) jest beneficjentami 100% środków przeznaczonych na wsparcie dla osób z niepełnosprawnością. Zadaniem Pełnomocnika jest dbanie o interes wszystkich osób z niepełnosprawnością, dlatego środki musza otrzymać także mniejsze i słabsze organizacje.

przeczytaj cały artykuł >>