Spóźnieni dostaną refundacje z PFRON

Rzeczpospolita , autor: Mateusz Rzemek , oprac.: GR

lis 25, 2008


SPÓŹNIENI DOSTANĄ REFUNDACJE Z PFRON
Rzeczpospolita / 25.11.2008 / Autor: Mateusz Rzemek

Renciści prowadzący działalność gospodarczą będą mogli się upomnieć o refundację składek ZUS, jednak tylko do końca tego roku. Ci, którzy już złożyli takie wnioski, ale po terminie, dostaną refundację z urzędu.

Minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak podpisała nowe rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych.

Będzie ono wydrukowane w Dzienniku Ustaw 26 listopada. Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu 14 dni od ogłoszenia, jeśli więc wszystko nastąpi w terminie, to od 10 grudnia kilkadziesiąt tysięcy rencistów, którzy zbyt późno złożyli wnioski do PFRON, otrzyma jednak pieniądze.

– Nowe rozporządzenie przewiduje możliwość zwrotu składek osobom, które się spóźniły z wnioskiem o refundację. Nie będą musiały występować ponownie, bo wszystkie wnioski złożone dotychczas, choćby nawet po terminie, zostaną rozpatrzone z urzędu.

Ci, którzy nie składali dotychczas żadnych wniosków, zyskają możliwość otrzymania refundacji składek ZUS za wszystkie miesiące od początku tego roku. Będą musieli jednak bardzo się śpieszyć. Od 10 grudnia, gdy zaczną obowiązywać nowe przepisy, do końca roku pozostanie im niecałe trzy tygodnie, z których trzeba odliczyć jeszcze święta Bożego Narodzenia.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 25 listopada 2008 r.