Abolicja dla rencistów prowadzących działalność gospodarczą

Gazeta Prawna , autor: Luiza Klimkiewicz , oprac.: GR

lis 27, 2008


ABOLICJA DLA RENCISTÓW PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZĄ
Gazeta Prawna / 27.11.2008 / Autor: Luiza Klimkiewicz

Minister pracy i polityki społecznej podpisał 14 listopada rozporządzenie nowelizujące rozporządzenie w sprawie refundacji składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych. Rozporządzenie to jeszcze nie zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowe zasady ubiegania się o refundację tych składek dotyczą wszystkich wnioskujących o tę formę wsparcia, ale przede wszystkim osób niepełnosprawnych prowadzących działalność gospodarczą.

Złożone do końca roku do PFRON zaległe dokumenty rejestracyjne będą uznane za wnioski złożone w terminie.

Osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą, które dotychczas nie zarejestrowały się w funduszu, będą mogły zarejestrować się wraz z pierwszym wnioskiem Wn-U-G.

Abolicja dotyczy dokumentów rejestracyjnych oraz wniosków Wn-U i informacji INF-U-P – na dotychczasowych formularzach – za okresy od stycznia do października 2008 r. włącznie, pod warunkiem ich złożenia do 31 grudnia 2008 r. Tym bardziej, że dokumenty za listopad i tak są składane w tym terminie, a termin złożenia grudniowych przypada na 31 stycznia 2009 r.

Z abolicji mogą skorzystać także te osoby, których wnioski i informacje zostały wcześniej odrzucone ze względu na uchybienie terminowi (także zawinione), czy z uwagi na brak uprzedniej rejestracji (jeżeli złożą je ponownie).

Abolicja nie wymaga od PFRON wydawania żadnych decyzji i dokumentów.

Wnioskodawcy często nie dołączali informacji INF-U-G do wniosku Wn-U. W celu wyeliminowania tej sytuacji opracowano nowy wniosek zawierający dane z informacji INF-U-G. Ma on symbol Wn-U-G i jest jednoczęściowy.

Blok A zawiera dane o dokumencie.

Blok B zawiera dane ewidencyjne.

Blok C zawiera właściwe dane pozwalające na ustalenie kwoty do wypłaty.

W bloku D należy wykazać wnioskowaną kwotę refundacji (poz. 15), informację o uzyskanej pomocy publicznej (poz. 18) i rachunku bankowym, na które PFRON przekaże refundację (poz. 17).

Natomiast w bloku E należy wykazać dane adresowe (poz. 18-35).

Pozycje 17-35 wypełnia się tylko w razie składania wniosku Wn-U-G po raz pierwszy i w razie zmiany wykazanych danych.

Natomiast poz. 15 można nie wypełniać. Także popełnienie błędu rachunkowego nie wyłącza możliwości uzyskania refundacji w kwocie równej: poz. 13 x (poz. 10 + poz. 11) / poz 12. Niewypełnienie poz. 18 oznacza zaś, że wnioskodawca nie uzyskał innej pomocy lub że otrzymywał pomoc wyłącznie z PFRON.

Pierwsze wnioski Wn-U-G można po raz pierwszy składać za listopad 2008 r., tj. do końca grudnia 2008 r.

Do końca tego roku osoby niepełnosprawne mają wybór i mogą składać albo stare formularze (INF-U-G i Wn-U) albo nowy wniosek Wn-U-G.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Gazecie Prawnej z 27 listopada 2008 r.