Kwartalny VAT nie zawsze atrakcyjny

Rzeczpospolita , autor: Monika Pogroszewska , oprac.: GR

gru 1, 2008


KWARTALNY VAT NIE ZAWSZE ATRAKCYJNY
Rzeczpospolita / 01.12.2008 / Autor: Monika Pogroszewska

Już niedługo wszyscy podatnicy będą mogli składać kwartalne deklaracje VAT. W rzeczywistości jednak niewiele firm, zwłaszcza dużych, z tego skorzysta.

Od przyszłego roku możliwość kwartalnego rozliczenia VAT będą mieli wszyscy podatnicy. Stanowi tak znowelizowana ustawa o VAT. Stosowne regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2009 r.

Firma, która chce się rozliczać kwartalnie, musi spełnić jeden warunek: poinformować w odpowiednim terminie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Tylko mali podatnicy; których przychody nie przekroczyły w poprzednim roku 1 mln 200 tys. euro, będą mogli wpłacać podatek co kwartał. Nie ma przy tym znaczenia, czy rozliczą się metodą kasową, czy też nie.

Reszta przedsiębiorców, mających wyższe przychody, będzie mogła co prawda składać deklaracje co kwartał, ale i tak co miesiąc musi płacić zaliczki na VAT.

Wysokość zaliczki miesięcznej wynosi co do zasady jedną trzecią kwoty zobowiązania podatkowego za poprzedni kwartał. Chodzi o kwotę wynikającą z deklaracji podatkowej złożonej za ten okres. Podatnik może jednak także wpłacić jako zaliczkę sumę faktycznego zobowiązania za dany miesiąc.

A co w sytuacji, gdy w poprzednim kwartale firma nie miała żadnego zobowiązania podatkowego, otrzymała zwrot podatku albo wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym?

Przyjmuje się wówczas, że kwota zobowiązania podatkowego wyniosła zero. W takiej sytuacji przedsiębiorca nie ma obowiązku wpłacania zaliczek. Zgodnie z przepisami może ją jednak wpłacić w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 1 grudnia 2008 r.Ostanie zmiany w rozliczaniu VAT-u bedą są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Info Bazę
zobacz więcej
>>