Poznają przedsmak pracy…

DZIENNIK ZACHODNI , autor: Wian , oprac.: GR

mar 13, 2007

Placówki edukujące osoby niepełnosprawne starają się pomóc swym wychowankom również w zdobyciu doświadczenia zawodowego.

Podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Otwarte Serca" w Dąbrowie Górniczej przepisują teksty na komputerze, kserują stosy materiałów, porządkują teren na zewnątrz budynku i przygotowują posiłki w kuchni. Jedna z dziewcząt prowadziła nawet zajęcia z języka angielskiego.

Tak wyglądają praktyki odbywane przez wychowanków na terenie warsztatu w ramach programu aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych Step by Step".

Każdy z praktykantów trzyma się specjalnie dla niego opracowanego zakresu czynności, obowiązków i odpowiedzialności. Po zaliczonych praktykach wewnętrznych przychodzi pora na zajęcia praktyczne u pracodawców. Placówka współpracuje z zakładem szwalniczym i sklepem jednej z sieci handlowych.

– Z zakładem szwalniczym mamy umowę na praktyki od września, natomiast ze sklepem od stycznia. W sklepie praktyki odbywa sześć osób. Zajmują się m.in. wykładaniem towaru – mówi Małgorzata Buchalik, kierownik Otwartych Serc".

Więcej Dziennik Zachodni.