W przypadku sporów z fiskusem będzie można wstrzymać się z zapłatą podatku

Rzeczpospolita , autor: Alicja Sarna , oprac.: GR

grudzień 14, 2008


W PRZYPADKU SPORÓW Z FISKUSEM BĘDZIE MOŻNA WSTRZYMAĆ SIĘ Z ZAPŁATĄ PODATKU
Rzeczpospolita / 12.12.2008 / Autor: Alicja Sarna

Podatnicy od dawna protestowali przeciwko temu, że muszą od razu płacić podatek wynikający z decyzji, od której składają odwołanie. Od 1 stycznia zasada ta będzie uchylona. Czy to znaczy, że przez cały okres, gdy jesteśmy w sporze z fiskusem, nie będziemy musieli uiścić podatku?

W zasadzie tak. Zaległości podatkowej nie trzeba będzie płacić do momentu rozpatrzenia odwołania przez dyrektora izby skarbowej. Jeśli jednak ona przyzna rację organowi pierwszej instancji, to podatnik będzie miał obowiązek uiścić kwotę wynikającą z doręczonej mu decyzji, chyba że złoży skargę do sądu administracyjnego.

Jeśli podatnika stać na uiszczenie kwoty wynikającej z decyzji, to zawsze warto rozważyć zapłatę kwot wynikających z decyzji. Jeśli wygra spór z fiskusem, to otrzyma zwrot całej zapłaconej kwoty wraz z oprocentowaniem, które jest wysokie, bo równe odsetkom za zwłokę. Jeżeli okaże się natomiast, że to jednak fiskus ma rację, to wcześniejsza zapłata zobowiązania pozwoli uniknąć lub ograniczyć wydatki związane z zapłatą odsetek za zwłokę.

Opracowanie: Adam Banaszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 12 grudnia 2008 r.


Osoby zainteresowane poznaniem nowych zasad rozliczania podatku VAT zapraszamy na szkolenia organizowane przez Info Bazę
zobacz więcej
>>