Sejm nie odrzucił weta Prezydenta w sprawie ustawy o emeryturach i rentach

www.niepelnosprawni.pl , autor: Redakcja Serwisu , oprac.: GR

grudzień 21, 2008


EMERYTURY I RENTY – SEJM NIE ODRZUCIŁ WETA PREZYDENTA
www.niepelnosprawni.pl / 19.12.2008 / Autor: Redakcja Serwisu

Sejm w głosowaniu podtrzymał weto Prezydenta do nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Poparcie klubów opozycji dla prezydenckiego weta spowodowało, że koalicja nie miała większości 3/5 głosów, potrzebnej do odrzucenia weta.

– Jako osoba niepełnosprawna, czyli według pana prezydenta reprezentująca odrębną subpopulację, jestem przeciwny temu co zrobił pan prezydent – mówił w nocy z czwartku na piątek w Sejmie poseł PO Marek Plura dodając, że „jest to stanowisko tak tysięcy niepełnosprawnych Polaków, jak i klubu PO”.

– Ustawa przyjęta przez parlament pozwala pozbyć się lęku o to, że zostanie się poddanym karze za każdy pozytywny gest w kierunku utrzymania siebie i swojej rodziny. Jak powiedział – można, warto i często trzeba pracować mimo niepełnosprawności, jeżeli tylko zdolność taką potwierdzi lekarz medycyny pracy. Dlatego PO będzie przeciwna utrzymaniu weta prezydenta – zadeklarował Plura.

Posłanka PiS Barbara Bartuś podkreślała natomiast, że „osoba chora, niezdolna do pracy powinna otrzymywać świadczenie, które pozwoli jej na utrzymanie się w okresie, w którym nie może zarobkować”. – W Polsce już teraz połowa rencistów otrzymuje świadczenia na poziomie ubóstwa. W myśl zawetowanej ustawy proponuje się jeszcze ich obniżenie – mówiła Bartuś, deklarując poparcie PiS dla prezydenckiego weta.

W imieniu swojego klubu argumentowała, że „zabieranie najsłabszym to nie jest żadna odwaga ze strony rządu, który podkreśla, że ma odwagę dokończyć reformę emerytalno-rentową.”

przeczytaj cały artykuł >>