Liczą się obroty z aktualnej działalności…

Rzeczpospolita , autor: Ag , oprac.: GR

mar 13, 2007

Liczą się obroty z aktualnej działalności

Obroty uzyskane przez firmę, którą podatnik kiedyś prowadził, a potem zlikwidował, nie mają znaczenia dla obowiązku stosowania kas fiskalnych w jego nowym przedsiębiorstwie.

Takie stanowisko zajął w wiążącej interpretacji prawa podatkowego naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Krowodrza(nrPP2-443/i2/o6). Odpowiadał na pytanie podatniczki, którawktachi998 – 2003 zajmowała się handlem artykułami przemysłowymi, świadczyła usługi kserograficzne i komisowe. Po przekroczeniu ustawowego limitu rozpoczęła ewidencjonowanie obrotów przy użyciu kasy fiskalnej. Potem zlikwidowała firmę,a urzędnicy skarbowi odczytali pamięć z kasy. Po prawie trzech latach, i kwietnia 2006r., otworzyła nową działalność – sprzedaż artykułów spożywczych i tytoniowych. Miał wątpliwości, czy powinna wprowadzić kasy od pierwszego dnia działalności, czy też poprzednio uzyskane obroty nie mają znaczenia i na potrzeby stosowania kas może liczyć obroty od zera

Sama twierdziła, że nie musi od razu kupować kasy, gdyż poprzednią firmę wyrejestrowała. Teraz zaś ma nową z nowym numerem REGON.

Naczelnik krakowskiego urzędu wyjaśnił, że zgodnie z art 113 ust 9 ustawy o VAT podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą w trakcie roku jest zwolniony z płacenia VAT,  jeżeli przewiduje, że jego sprzedażnie przekroczy w trakcie roku (proporcjonalnie do okresu prowadzonej działalności) równowartości 10 tys. euro. Na 2006 r., którego dotyczył wniosek, było to 39,2 tys. zl Zaznaczył też, że wmyśl § 3 ust 6 rozporządzenia ministra finansów z a§ marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących podatnicy rozpoczynający działalność w 2006 r. są zwolnieni z obowiązku stosowania tych urządzeń do 31 grudnia 2006 r. Jeśli jednak wcześniej ich obroty przekroczą 20 tys. zł, muszą zainstalować kasy. Podatniczka powinna zatem pilnować owego limitu w nowej firmie i gdy go przekroczy, zacząć prowadzić ewidencję przy użyciu kasy.

Więcej Rzeczpospolita.