Zmiany w przepisach zwiększą bezpieczeństwo na drogach…

Gazeta Prawna , autor: Łukasz Kuligowski , oprac.: GR

mar 13, 2007

Kierowcy muszą przygotować się do zmian w przepisach drogowych. Na podpis prezydenta czekają przepisy dotyczące jazdy na włączonych światłach przez cały rok. zle wkrótce należy spodziewać się takich, które umożliwią straży miejskiej kontrole na drogach, a kandydatom na kierowców znacznie podniosą poprzeczkę w uzyskaniu uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Jazda na światłach

Na podpis prezydenta czeka nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która wprowadza obowiązek jazdy na światłach mijania przez cały rok i całą dobę. Obecnie światła mijania muszą być włączone w okresie od pierwszego października do ostatniego dnia lutego. Od początku marca kierowcy mogą zatem jeździć z wyłączonymi światłami. Jednak w warunkach małej przejrzystości powietrza i w nocy taki obowiązek istnieje. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie trzeba włączyć światła nawet w słoneczny dzień.

Takie regulacje mają ograniczyć liczbę wypadków na polskich drogach. Badania Komisji Europejskiej pokazują, że jazda na światłach w dzień zmniejsza liczbę wypadków nawet o 15 proc.

W nowelizacji znalazł się także obowiązek zachowania większej odległości pomiędzy pojazdami poruszającymi się w tunelu znajdującym się poza miastem. Jednak regulacje te dotyczą tuneli, których długość przekracza 500 metrów. Wówczas odstęp między pojazdami ma wynosić 50 metrów dla samochodów osobowych i autobusów. W przypadku pozostałych pojazdów, których masa przekracza 3,5 tony, odległość ta ma być zwiększona do 80 metrów.

Więcej Gazeta Prawna.