Korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych

Gazeta Prawna , autor: Aleksandra Ślifierska , oprac.: GR

sty 19, 2009


KORZYŚCI Z ZATRUDNIANIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
Gazeta Prawna / 15.01.2009 / Autor: Aleksandra Ślifierska

Firmy coraz częściej dostrzegają korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych. Coraz więcej z nich pracuje więc na otwartym rynku pracy.

Od 1 stycznia w Polsce obowiązują nowe warunki dotyczące dofinansowania miejsc pracy niepełnosprawnych, które przewidują m.in., że pracodawca, aby otrzymać pomoc publiczną, musi podnieść wskaźnik zatrudnienia netto w firmie i wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych, co ma zapobiegać zwalnianiu pracowników, aby na ich miejsce zatrudnić osobę niepełnosprawną i dostać dofinansowanie. Kolejny warunek to refundowanie maksymalnie 75% kosztów zatrudnienia osoby z niepełnosprawnością.

Przedsiębiorca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń oraz refundację kosztów stworzenia stanowiska pracy.

Dla pracownika przysługuje natomiast  dodatkowa 15-minutowa przerwa, przerwa na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek co jest wliczane do czasu pracy, skrócony czas pracy  (niepełnosprawny nie może pracować dłużej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, nie powinien też pracować nocą); skrócenie czasu pracy nie może być podstawą do obniżenia pensji.

Osobie zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.

Więcej w Gazecie Prawnej z 15 stycznia 2009 r.