Zbuduj dom taniej…

Gazeta Wyborcza , autor: Marek Wielgo , oprac.: GR

mar 14, 2007

Jeśli planujesz samodzielną budowę domu, to lepiej się pospiesz. Tylko do końca tego roku ma obowiązywać ustawa, dzięki której odzyskasz część VAT za materiały budowlane.

Wprawdzie Ministerstwo Budownictwa postuluje przedłużenie na czas nieokreślony tej ustawy (posłowie SLD wnieśli już nawet do Sejmu stosowny projekt jej nowelizacji), ale temu pomysłowi stanowczo sprzeciwia się Ministerstwo Finansów. Oznacza to, że losy tej ustawy najprawdopodobniej będą się ważyły do ostatniej chwili. Nasza rada: jeśli możesz, wykorzystaj maksymalnie to, co jest.

Jak odzyskać VAT

Zwrot należy ci się, jeśli inwestycję wykonałeś tzw. systemem gospodarczym, czyli nie korzystałeś z usługprofesjonalnych firm. Fiskus zwróci różnicę między stawką 22 i 7 proc, ale tylko za te materiały, które po 1 maja 2004 r. zostały obłożone 22-proc. stawką VAT. Wtedy ten podatek wzrósł m.in. na: okna, drzwi, tapety papierowe i okładziny ścienne, cegły, dachówki i materiały ceramiczne, cement, wapno, gips, wełnę mineralną, konstrukcje stalowe, a także wyroby z betonu i gipsu (w tym pustaki), kotły centralnego ogrzewania, piece grzewcze, gazowe i uniwersalne, wodomierze i gazomierze.

Formularz wniosku o zwrot VAT wraz z instrukcją (jak go wypełnić)

– przygotowany przez urzędników Ministerstwa Finansów – dostaniesz w urzędzie skarbowym. Ale jeśli masz dostęp do internetu, prościej jest wydrukować formularz z podanej wcześniej strony resortu. Do wniosku musisz dołączyć plik dokumentów oraz kopie faktur VAT, które są dowodem poniesionych wydatków.

Ustawa określa limity zwrotu VAT, np. w przypadku budowy domu to dziś ponad 22,5 tys. zł. Rekompensatę – choć pomniejszoną – dostają też ci, którzy skorzystali z ulgi budowlanej i remontowej.

Ale jest też inny sposób zaoszczędzenia na tym podatku – zlecenie wykonania budowy lub remontu firmie będącej płatnikiem VAT. Może ona wystawić jedną fakturę z 7-proc. stawką tego podatku, która obejmie zarówno usługę, jak i kupione przez tę firmę materiały. Oczywiście w tym wypadku o zwrocie VAT nie może być mowy.

Uwaga! Wiele wskazuje na to, że od 2007 r. 7-proc. stawką tego podatku będą objęte wyłącznie gotowe domy do 220 m kw. kupione od deweloperów. Tylko za każdy dodatkowy metr VAT wyniósłby 22 proc.

Kredyt z dopłatą

Budując dom na kredyt, możesz płacić mniej niż połowę odsetek przez osiem lat spłaty, a to dzięki ustawie o finansowym wspieraniu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania. Znajdziesz ją m.in. na stronie internetowej resortu budownictwa (http://www. mb. gov. pl/aktyprawne/ust080906.pdf). Uwaga! Kredyt z budżetową dopłatą dostają wyłącznie małżeństwa oraz – to wyjątek – osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko. Oczywiście te, które nie mają własnościowego mieszkania.

Dopłata obwarowana jest też innymi ustawowymi ograniczeniami, które mogą cię jej pozbawić. Nie chodzi bynajmniej o to, czy jesteś pracownikiem najemnym, przedsiębiorcą, czy rolnikiem. Najkrócej można to ująć tak: chcesz dopłatę, nie możesz mieć wielkich aspiracji mieszkaniowych.

1. Koszt budowy domu nie może przekroczyć podawanych przez GUS średnich kosztów budowy w województwie lub mieście wojewódzkim. Z tym nie powinno być jednak problemu – np. w Warszawie dom musiałby kosztować poniżej 4,4 tys. zł za m kw., a w innych miejscowościach w województwie mazowieckim – 2,7 tys. zł za m kw.

Wybudowanie takiego domu w przyzwoitym standardzie nawet pod Warszawą nie powinno pochłonąć aż tyle. Co prawda dochodzi jeszcze koszt zakupu działki, ale nie wlicza się go do kosztów budowy.

2. Powierzchnia użytkowa domu nie może przekroczyć 140 m kw. Przy czym dopłata do kredytu obejmie 70 m kw. Oznacza to, że nadwyżkę w metrażu będziesz musiał sfinansować sam, czyli zapłacisz po prostu pełne odsetki. Musisz więc zdecydować, czy opłaca ci się zrezygnować z paru metrów.

3. Nie dostaniesz dopłaty do kredytu, jeśli w dniu zawarcia umowy z bankiem będziesz miał inne własnościowe mieszkanie (choćby nawet była to mała kawalerka).

W tej sytuacji pozostaje wcześniejsza sprzedaż mieszkania z opcją, że wyprowadzisz się z niego np. za pół roku, albo zamieszkanie przez jakiś czas kątem u rodziców.

Jeśli spełniasz te warunki, jesteś w domu. Pamiętaj, że możliwa będzie wcześniejsza splata kredytu bez konieczności zwrotu odsetkowej dotacji! Budżetowa dopłata obejmie jednak wyłącznie kredyty złotowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by po ośmiu latach, gdy budżet przestanie już dopłacać do odsetek, spłacić ten kredyt nowym, tańszym. Uwaga! Kredytów z dopłatą udzielają obecnie tylko PKO BP oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe zwane SKOK-ami.

Więcej Gazeta Wyborcza.