Nowy konkurs PFRON dla fundacji i organizacji pozarządowych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych , autor: Bożena Baczyńska , oprac.: GR

lut 4, 2009


NOWY KONKURS PFRON DLA FUNDACJI I ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH
www.pfron.org.pl / 04.02.2009 / Autor: Bożena Baczyńska

Informacja w sprawie planowanego ogłoszenia drugiego konkursu o naborze wniosków o zlecenie realizacji zadań w 2009 roku w ramach art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji (…)

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych informuje, że drugi konkurs o naborze wniosków o zlecenie realizacji zadań w 2009 r. w ramach art. 36 ustawy dotyczyć będzie wyboru do dofinansowania ze środków PFRON kompleksowych projektów, których realizacja przyniesie końcowe efekty w postaci:

1. Wejścia osób niepełnosprawnych – beneficjentów projektu na rynek pracy.

2. Zwiększenia samodzielności osób niepełnosprawnych – beneficjentów projektu.

3. Wsparcia działań integracyjnych prowadzonych na rzecz osób niepełnosprawnych poprzez poradnictwo psychologiczne, społeczno-prawne oraz udzielanie osobom niepełnosprawnym informacji dotyczących możliwości uzyskania różnego rodzaju pomocy.

Planowane nowe zasady drugiego konkursu wymagają wprowadzenia zmian do obowiązujących „Zasad zlecania przez PFRON zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym”, przyjętych przez Zarząd PFRON uchwałą nr 460/2008 z dnia 14 października 2008 r. z późń. zm. Celem zmian w „Zasadach zlecania (…)” będzie obowiązywanie w drugim konkursie ujęcia projektowego, tj. wniosek o dofinansowanie powinien dotyczyć jednego, kompleksowego projektu, składającego się z zadań, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 7 lutego 2008 r. w sprawie rodzajów zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zlecanych fundacjom oraz organizacjom pozarządowym (Dz. U. z 2008 r. Nr 29, poz. 172). Każde z zadań, zgodnie z rozporządzeniem, powinno mieć własny budżet, ale wszystkie działania winny być skoordynowane poprzez wspólny harmonogram, cel i podstawowe wskaźniki efektywności. Najważniejsza ze zmian, będących skutkiem ujęcia projektowego, polegać będzie na odstąpieniu od zasady składania przez organizację tylko jednego wniosku. Konstrukcja wniosku, tj. podział na część A i części B, nie ulegnie zmianie, jednakże podział ten będzie miał inne znaczenie merytoryczne. Poszczególne części B wniosku będą odpowiadały rodzajom zadań z ww. rozporządzenia MPiPS, ale nie będą stanowiły, jak w poprzednim konkursie, niezależnych i oddzielnych od siebie całości. W drugim konkursie muszą one wspólnie tworzyć zintegrowany projekt.

przeczytaj więcej >>