Firmowy regulamin dostępu pracowników do szkoleń

Rzeczpospolita , autor: Arkadiusz Mika , oprac.: GR

lut 17, 2009


FIRMOWY REGULAMIN DOSTĘPU PRACOWNIKÓW DO SZKOLEŃ
Rzeczpospolita / 11.02.2009 / Autor: Arkadiusz Mika

Wewnętrznym dokumentem porządkującym sprawy związane z kierowaniem pracowników na szkolenia jest opracowany przez pracodawcę – Regulamin szkoleń pracowników.

Prawidłowo skonstruowany regulamin powinien określać zasady ustalania planu szkoleń, źródła finansowania oraz procedurę doboru i kierowania pracowników na szkolenia. Wskazane jest również podanie w jakich formach szkolnych i pozaszkolnych pracownicy mogą podnosić kwalifikacje.

Najistotniejszym z punktu widzenia pracodawcy i pracownika jest rozdział poświęcony uregulowaniom dotyczącym kierowania pracownika na szkolenia. W rozdziale tym określa się zakres ulg i świadczeń, które będą przysługiwać pracownikowi w trakcie nauki oraz zobowiązania wobec pracodawcy za otrzymaną pomoc. Pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zalecane jest sporządzenie umowy w której uzgodnione będą sprawy dotyczące zwrotu kosztów uczestnictwa lub opłat za naukę, wymiaru płatnego urlopu szkoleniowego oraz zasad zwalniania z części dnia pracy. Ponadto pracownikowi, który uzyskał skierowanie, pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, w tym:

– zwrot kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach podróży służbowych;

– pokrycie kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych;

– udzielenie dodatkowego urlopu szkoleniowego: płatnego lub bezpłatnego;

– prawo do dodatku szkoleniowego na czas kształcenia.

Pracodawca z kolei określa zasady w których pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na jego naukę. W tym przypadku jeżeli pracownik

– rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem,

– z którym pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z jego winy,

w terminie określonym w umowie, pracownik jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę w wysokości proporcjonalnej do czasu pracy po ukończeniu nauki lub czasu pracy w trakcie nauki, chyba że pracodawca odstąpi od żądania zwrotu kosztów w części lub w całości. Dodatkowo pracownik jest obowiązany na wniosek pracodawcy do zwrotu kosztów tych świadczeń w części lub całości, jeżeli bez uzasadnionych przyczyn przerwie naukę w szkole lub jej nie podejmie.

Z obowiązku zwrotu nakładów poniesionych na kształcenie mimo rozwiązania stosunku pracy pracownik jest zwolniony, jeżeli zostało ono spowodowane:

– szkodliwym wpływem wykonywanej pracy na jego zdrowie stwierdzonym orzeczeniem lekarskim, gdy pracodawca nie przeniósł go do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan zdrowia i kwalifikacje zawodowe w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim;

– brakiem możliwości dalszego zatrudnienia ze względu na inwalidztwo lub utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy;

– przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą miejsca zatrudnienia małżonka;

– przeprowadzeniem się pracownika do innej miejscowości ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości.

W regulaminie należy również określić przypadek w którym pracownik zwraca się do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie pomocy, na rzecz kontynuowania nauki którą podjął bez skierowania.

Opracowanie: Andrzej Jurczewski

Więcej w Rzeczpospolitej z 11 lutego 2009 r.