Brak świadectwa pracy może powodować kłopoty

Rzeczpospolita , autor: Tomasz Zalewski , oprac.: GR

lt. 23, 2009


BRAK ŚWIADECTWA PRACY MOŻE POWODOWAĆ KŁOPOTY
Rzeczpospolita / 20.02.2009 / Autor: Tomasz Zalewski

Świadectwo pracy jest dokumentem technicznym, a jego brak uniemożliwia firmie prawidłowe udzielanie świadczeń pracownikowi. Chodzi głównie o ustalenie wymiaru należnego urlopu czy wypłatę świadczeń z tytułu choroby, dlatego też przedsiębiorca ryzykuje przyjmując osobę bez świadectwa. Brak świadectwa pracy uniemożliwia również zarejestrowanie się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotnej.

Pracownik może nie posiadać świadectwa z powodów od niego niezależnych, bo np. dokument przepadł albo była firma nie zachowała dokumentacji. W takiej sytuacji powinien próbować udokumentować swój status w inny sposób: przedstawić książeczkę zdrowia, korespondencję z firmą lub umowę o pracę.

Jeden z punktów świadectwa pracy informuje o formie rozstania się z pracownikiem. Jeśli ktoś dostał dyscyplinarkę, to czasem woli zaryzykować i ukryć niechlubną przeszłość.

Pracodawca nie może w świadectwie wpisywać opinii o byłym pracowniku.

Opracowanie: Ewa Suszek

Więcej w Rzeczpospolitej z 20 lutego 2009 r.Trudne zagadnienia dotyczące prowadzenia spraw pracowniczych są omawiane na szkoleniach organizowanych przez Centrum Szkolenia Info Baza
zobacz więcej
>>